Trwa ładowanie...
14-10-2014 13:13

PiS zarzuca hipokryzję szefowi MON

W związku z pogrzebem stalinowskiego prokuratora z asystą wojskową PiS zarzuca Platformie i szefowi MON hipokryzję. Z honorami pochowano w Koszalinie pułkownika Wacława Krzyżanowskiego, który w 1946 roku zażądał kary śmierci dla 17-letniej sanitariuszki AK, słynnej Danuty Siedzikówny "Inki".

PiS zarzuca hipokryzję szefowi MONŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d8tx380
d8tx380

Według posła Bartosza Kownackiego jest "plamą na honorze to, że osoby odpowiedzialne za śmierć polskich bohaterów narodowych są chowane z honorami w niepodległej - jak by się zdawało - Rzeczypospolitej". Według posła Kownackiego minister Tomasz Siemoniak, który publicznie wyrażał w tej sprawie oburzenie i zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji, powinien odnieść to przede wszystkim do siebie.

Kownacki przypomniał, że posłowie PiS od ponad roku domagają się uregulowania zasad ceremoniału wojskowego. Jego zdaniem Siemoniak odpowiadał na to wymijająco - rok temu zapowiadał, że przepisy zostaną uregulowane i przez rok nie zrobiono nic. Poseł dodał, że jego wniosek o zwołanie komisji obrony w sprawie omówienia zmiany zasad ceremoniału wojskowego podczas uroczystości pogrzebowych został dwukrotnie odrzucony.

Poseł zacytował odpowiedź szefa komisji, Stefana Niesiołowskiego, który uzasadnił swój sprzeciw tym, że "komisja nie zajmuje się zmarłymi tylko żywymi". Według posła PiS także Niesiołowski ponosi moralną odpowiedzialność za to, co się wydarzyło w Koszalinie i co nadal wydarza się co jakiś czas. - Mam nadzieję, że w tej sytuacji minister Siemoniak będzie umiał zachować się jak człowiek honoru - powiedział Kownacki. Wyraził też nadzieję, że premier Kopacz wyciągnie konsekwencje wobec ministra obrony.

Kownacki powiedział, że Klub PiS zażąda wyjaśnień od ministra Siemoniaka podczas najbliższego posiedzenia komisji obrony narodowej. Posłowie PiS chcą też, by komisja zobowiązała ministra do przygotowania w najbliższym czasie odpowiednich przepisów.

PiS proponuje, by za każdy pochówek z ceremoniałem wojskowym odpowiedzialność ponosił konkretny wiceminister, który później będzie mógł wyjaśnić, dlaczego wyraził na to zgodę lub jej nie wyraził.

d8tx380
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8tx380
Więcej tematów