PiS wyrzuca posłanki i traci poparcie
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku listopada na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 40%, a na Prawo i Sprawiedliwość 18% wyborców - wynika z najnowszego sondażu Gemius dla Wirtualnej Polski. Notowania Platformy nie zmieniły się od ostatniego badania. PiS z kolei, po piątkowej decyzji komitetu politycznego o wykluczeniu posłanek Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak, zanotował poważne tąpnięcie - o 6%.
Ponad połowa Polaków (56%) ocenia prace parlamentarzystów negatywnie (wzrost negatywnych wskazań o 6 punktów procentowych).
10.11.2010 | aktual.: 10.11.2010 15:50
Przeczytaj komentarze do tego sondażu:
Wiesław Dębski -PO nie ma z kim przegrać
Jan Wróbel -Nie róbmy polityki, róbmy sondaże...
Trzeci w rankingu Sojusz Lewicy Demokratycznej zyskał w ciągu ostatnich trzech tygodni 2% poparcia i cieszy się 10-procentowym wynikiem.
Chęć oddania głosu na PSL zadeklarowało 6% wyborców. Poparcie drugiej z partii tworzących koalicję rządową wzrosło o 2%, dzięki czemu partii udałoby się przekroczyć próg wyborczy i dostać do parlamentu.
Do sejmu nie dostałyby się: SDPL z 2-procentowym poparciem, LPR i UPR - po 1%, a także Samoobrona i Demokraci.pl - po 0%. 5% ankietowanych chciałoby głosować na inną partię, a 17% jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 35% ankietowanych (wzrost poparcia o 1%). Na PiS zaś chce głosować 13% użytkowników internetu (spadek o 4%). Z kolei SLD wybiera aż 17% Internautów (wzrost o 2%). PSL popiera tylko 3% ankietowanych (wzrost o 1%).
Nieznacznie zmieniły się notowania premiera i rządu. Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie 43% wyborców (wzrost o 1%). Z kolei negatywnie ocenia ją 44% ankietowanych (bez zmian). Gabinet premiera dobrze ocenia 34% Polaków (bez zmian). Złe zdanie ma o rządzie 63% badanych (bez zmian).
Po raz trzeci Wirtualna Polska zapytała badanych o ocenę działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wzrosły jego oceny pozytywne (z 43 do 46%), lekko spadły oceny negatywne (z 19 na 18%). Wciąż jednak aż 36% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na temat urzędującego prezydenta.
Polacy gorzej wypowiadają się o pracy parlamentarzystów. Jedna czwarta z nich (24%) pozytywnie ocenia działania sejmu (spadek notowań o 6%). Ponad połowa (56%) ocenia prace parlamentarzystów negatywnie (wzrost negatywnych wskazań o 6 punktów procentowych).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 9 listopada. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska