Trwa ładowanie...
d2dekq2

PiS wycofuje poparcie dla prezydenta Zamościa. Nie może powoływać się na partię

Decyzję ogłoszono w poniedziałek po weekendzie majowym. Konflikt pomiędzy Andrzejem Wnukiem a PiS narastał od kilku miesięcy. Partia zdecydowała się na ostateczny krok, czyli wycofanie poparcia.
Share
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk
Prezydent Zamościa Andrzej WnukŹródło: Agencja Gazeta
d2dekq2

Jak poinformowali lokalni działacze partii, decyzję podjęto po przeanalizowaniu dotychczasowej współpracy z Andrzejem Wnukiem. W oświadczeniu napisali, że "prezydent nie ma prawa używać znaku graficznego partii ani też powoływać się na jej poparcie w swoich wystąpieniach publicznych".

Andrzej Wnuk jest prezydentem bezpartyjnym, ale w wyborach poparło go PiS. W drugiej turze wygrał pojedynek z wieloletnim prezydentem Zamościa. Natomiast kandydaci PiS zdobyli najwięcej miejsc w radzie miasta. Jednak w partii podjęto decyzję o zakończeniu współpracy z bezpartyjnym Andrzejem Wnukiem.

Nie jest to koniec kłopotów PiS w Zamościu. Przewaga partii w radzie miasta maleje, ponieważ wykluczono z jej szeregów dwóch radnych popierających prezydenta. Dodatkowo opozycja w Zamościu nie chce ułatwiać sprawy i dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Wnuka. Tym samym prezydent nie stracił większości w radzie miasta.

d2dekq2

Powody wycofania poparcia

Co było powodem wycofania poparcia PiS dla prezydenta Zamościa? Działaczom partii miało się nie podobać, że Andrzej Wnuk nie konsultował z nimi swoich działań. Czarę goryczy przelała podwyżka opłat za parkowanie w mieście. Radni PiS tłumaczyli, że w biedniejszym regionie opłaty będą takie same jak w bogatej Warszawie.

Jednak w lokalnych mediach pojawiają się teorię dlaczego Andrzej Wnuk nie ma już poparcia PiS. Jedna z nich mówi, że partia już w zeszłym roku zdecydowała o poparciu innego kandydata. A ten ruch jest logiczną tego konsekwencją. Inna teoria zakłada, że to prezydent Zamościa odcinał się od popierającej go partii, ponieważ w 2018 roku chce wystartować bez balastu w postaci PiS-u.

Sam Andrzej Wnuk wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie komentuje działań lokalnych działaczy PiS związanych z wycofaniem poparcia dla niego.

Źródło: kurierlubelski.pl, wyborcza.pl, tygodnikzamojski.pl

d2dekq2

Podziel się opinią

Share
d2dekq2
d2dekq2
Więcej tematów