Trwa ładowanie...

PiS triumfuje w Chełmie. Kim jest nowy prezydent Jakub Banaszek

Ostatnia nadzieja Zjednoczonej Prawicy – tak o nowym prezydencie Chełma 27-letnim Jakubie Banaszku mówią wyborcy i politycy PiS. Urzędnik zdobywał doświadczenie pracując w gabinetach politycznych ministrów obecnego rządu, a także u premiera Mateusza Morawieckiego.
Share
27 - letni Jakub Banaszek został niespodziewanie prezydentem Chełma
27 - letni Jakub Banaszek został niespodziewanie prezydentem ChełmaŹródło: PAP, Fot: Wojciech Jargilo
d23r2on

Według danych z Miejskiej Komisji Wyborczej, Banaszek zdobył 13 048 głosów, co daje mu 50.89 proc. poparcia. Na jego kontrkandydatkę, Agatę Fisz, zagłosowało 12 591 osób, co daje 49.11 proc. poparcia.

To spora niespodzianka, ale i bardzo duży sukces PiS w mieście, w którym rządziła od 12 lat kojarzona z lewicą kontrkandydatka Banaszka. Po pierwszej turze bowiem, wynik wyborów był otwarty. Fisz dostała 43,49 proc, a kandydat prawicy 36,73 proc.

Kim jest nowy prezydent Chełma? Banaszek ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbył także podyplomowe studia z prawa medycznego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Interdyscyplinarne Studia Menadżerów Farmacji w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

d23r2on

Obecnie pełni funkcję szefa Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz. A w przeszłości był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Jest także pełnomocnikiem wojewody lubelskiego ds. służby zdrowia. W 2015 roku był w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy, a także radnym na warszawskiej Ochocie.

Zobacz także: Bierzecie Jakiego do rządu? Sasin zdradził, gdzie widzi miejsce dla gwiazdy PiS

Jego przeciwnicy wytykali mu, że od lat związany jest z Warszawą, gdzie mieszka i pracuje. Banaszek te zarzuty odpierał. „ Jestem chełmianinem. Tu się urodziłem, tutaj chodziłem do szkoły, tutaj poznawałem przyjaciół i dla tego miasta zawsze pracowałem. Nawet wtedy, gdy podobnie jak tysiące młodych Chełmian, zdobywałem wykształcenie i doświadczenie zawodowe w Warszawie. Niestety, byłem do tego zmuszony, tak jak moi rówieśnicy" – napisał w ostatnich dniach na Facebooku.

d23r2on

Jak wynika z jego ostatniego oświadczenia majątkowego za 2016 rok, nowy prezydent Chełma nie ma ani mieszkania, ani domu. Zaoszczędził 16 tys. zł, a jako doradca ministra zdrowia zarobił 51,1 tys. zł. Z kolei jako radny 22,8 tys. zł.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że w zwycięstwie pomogło Banaszkowi wsparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, którzy ostatnio pojawili się w Chełmie na konwencji. Pomogły też wewnętrzne sondaże, które wskazywały, że młody działacz ma realne szanse na wygraną w II turze. - Jakub Banaszek jest człowiekiem, który funkcjonował przez jakiś czas w Warszawie. Oczywiście jest chełmianinem, ale był w Warszawie, tam pracował jako doradca w wielu miejscach i ma różne możliwości. To jest duża siła. Nie ma co się oszukiwać, tak po prostu jest. Takie jest życie – mówił Jarosław Kaczyński.

W resorcie przedsiębiorczości i technologii funkcję szefa gabinetu politycznego pełni od 4 kwietnia 2018 roku. Jego miesięczna pensja wynosiła 10 308,00 zł brutto. Po wyborach, z posady w resorcie będzie musiał zrezygnować. Jako prezydent Chełma będzie zarabiał mniej ok 9-9,5 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23r2on

Podziel się opinią

Share
d23r2on
d23r2on
Więcej tematów