Trwa ładowanie...

PiS szybko odrabia straty. Ale za rogiem czai się "pułapka". Nowe sondaże

Gruntowne załamanie poparcia dla PiS nie trwało długo. Z najnowszych sondaży wynika, że partia rządząca znów może liczyć na kilkunastoprocentową przewagę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy startują koalicje. Wtedy PiS traci większość w Sejmie.

PiS szybko odrabia straty. Ale za rogiem czai się "pułapka". Nowe sondażeŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d28b14f
d28b14f

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że PiS może liczyć na 36 proc. głosów, a PO na 23 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby oprócz tego SLD (7 proc.), Kukiz'15 (6 proc.) i Nowoczesna (5 proc.). Do Sejmu nie dostałyby się: PSL i Partia Wolność, które uzyskały po 3 proc. poparcia, oraz Partia Razem, oddanie głosu na którą zadeklarował 1 proc. ankietowanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Na tle poprzedniego miesiąca notowania PiS spadły o 1 punkt proc., a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowały ponadto SLD (o 3 punkty proc.), PSL (o 1 punkt proc.) i Wolność (o 2 punkty proc.). Od marca nie zmieniło się natomiast poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz'15 i Partii Razem.

d28b14f

15 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Duża przewaga PiS. Ale zbadano też inny wariant

Jego wyniki idą w parze z sondażem przeprowadzonym dwa dni później przez IPSOS na zlecenie OKO.press. Tyle, że tu przewaga PiS względem konkurentów jest jeszcze większa. Partia Kaczyńskiego może liczyć na 39 proc. głosów - prawie dwa razy więcej niż PO (21 proc.). Dalej jest Kukiz (11 proc.), Nowoczesna (7 proc.) oraz SLD (6 proc.). W takim Sejmie PiS ma samodzielną większość.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Ale IPSOS wzięło też pod uwagę inny wariant. Koalicję PO i .N uzupełniono o PSL. Razem mogą liczyć na 27 proc. Odtworzono też Zjednoczoną Lewicę, uzupełniając ją organizacjami i ruchami obywatelskimi. Ta koalicja zdobyła w sondażu 14 proc. Kukiz - 12 proc, a Wolność - 5 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

W takim układzie PiS ma 34 proc. i traci samodzielną większość w Sejmie. Dwie hipotetyczne koalicje razem zbierają 41 proc. i mają nad partią Kaczyńskiego wyraźną przewagę. Dopiero z Kukiz’15 PiS odzyskuje większość (45 proc.).

Zobacz również: Żakowski komentuje decyzję Kaczyńskiego ws. nagród

Sondażowa schizofrenia

Sondaże partyjne wywołały ostatnio wielkie zamieszanie. W niedawnym badaniu Kantar Public dla "Faktu" PiS przegrywało z koalicją PO i Nowoczesnej i spadało na drugą pozycję. Wspólna lista opozycyjna wygrywała wybory z wynikiem 32 proc. głosów. Partia Kaczyńskiego mogła liczyć na 29 proc.

d28b14f

Zgoła odmienny wynik przynosiło badanie przeprowadzone przez CBOS. Tu PiS cieszyło się... 46 proc. poparcia i miało 30 pkt proc. przewagi nad Platformą Obywatelską, którą wskazało 16 proc. ankietowanych.

Drastyczny spadek poparcia dla PiS-u wiązany był z wystąpieniem Szydło w Sejmie, w którym stwierdziła, że nagrody ministrom jej rządu się "po prostu należały". W poniedziałek komentowała: "Każda władza, każdy polityk musi pamiętać, że jest mądry mądrością swoich wyborców". Stwierdziła, że niższe notowania PiS-u w sondażach są impulsem, że "nie można spocząć na laurach" i "trzeba jeszcze bardziej zabrać się do roboty".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28b14f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28b14f
Więcej tematów