PiS składa projekt uchwały ws. obrony żołnierzy na granicy. "To forma przeprosin"
W poniedziałek posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Marcin Ociepa poinformowali o złożeniu przez klub PiS projektu uchwały Sejmu dotyczącej obrony żołnierzy strzegących granicy Polski. Według nich, jest to forma przeprosin za okres, w którym żołnierze byli atakowani przez ówczesną opozycję w 2021 roku.
20.05.2024 | aktual.: 20.05.2024 13:26
Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS i były szef Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Marcin Ociepa, były wiceszef MON, podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformowali o złożeniu przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości projektu uchwały Sejmu dotyczącej obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Rzeczpospolitej Polskiej.
Błaszczak wyjaśnił, że "jest to forma przeprosin, która należy się polskim funkcjonariuszom i żołnierzom za ten czas, kiedy celebryci, ówczesna opozycja, atakowała żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy po ataku hybrydowym przeprowadzonym z terytorium Białorusi w 2021 roku".
Dodatkowo, Błaszczak zastanawiał się, czy Sejm RP, zdominowany przez siły polityczne, które atakowały polską granicę od strony polskiej, przyjmie taką uchwałę. Wyraził przekonanie, że jest to konieczne, aby oczyścić atmosferę związaną z zagrożeniami wojennymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błaszczak odniósł się również do planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", zapowiedzianego przez szefa rządu Donalda Tuska. Wyraził przekonanie, że uchwała zaproponowana przez PiS jest "niezbędna aby zbadać, czy mamy do czynienia z hipokryzją, PR-em i propagandą wyborczą ze strony rządzących, czy też rzeczywiście doszło do przemiany w rządzie koalicji 13 grudnia w podejściu do kwestii migrantów na naszej wschodniej granicy".
"Granica szczelna i chroniona to fundament suwerenności każdego państwa"
Błaszczak przypomniał, że to za czasów rządów PiS powstała bariera na granicy z Białorusią. - To na podstawie mojej decyzji zostały zbudowane bariery, zapory inżynieryjne na granicy z Rosją i z Białorusią - wyliczał były szef MON.
Z kolei Marcin Ociepa, były wiceszef MON podkreślił, że projekt uchwały PiS "dotyczy rzeczy fundamentalnej dla istnienia państwa polskiego". - Granica szczelna i chroniona, czy szacunek do wojska polskiego i straży granicznej, a także policji, to są fundamenty suwerenności każdego państwa na świecie, szczególnie położonego w sąsiedztwie agresywnej, ofensywnej i najeźdźczej Federacji Rosyjskiej - mówił.
Ociepa zaznaczył, że musimy zrobić wszystko, aby wzmacniać morale żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy pełnią służbę przy granicy, a nie podminowywać je.
- Skoro doszło do cudownego nawrócenia, to jest to najlepsza okazja, by powiedzieć: sprawdzam polskiemu Sejmowi oraz większości parlamentarnej i podjąć uchwałę, która raz na zawsze przetnie spór o to, czy służba, którą żołnierze, strażnicy graniczni i policjanci pełnią na naszej granicy, zasługuje na szacunek społeczny - powiedział.
Politycy PiS wnioskują, by uchwała była procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się w środę.
"Tarcza Wschód" Tuska
Premier Donald Tusk przedstawiając w sobotę założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", poinformował o decyzji, aby przeznaczyć 10 mld zł na zabezpieczenie wschodniej granicy Polski.
- Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga - mówił.
Źródło: PAP