Trwa ładowanie...
d2numig

PiS skarży do TK przepisy dot. jawności list poparcia kandydatów do KRS

Grupa posłów PiS złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących ujawniania zgłoszeń kandydatów do KRS i ograniczania prawa do informacji publicznej. Podobny wniosek wcześniej umorzono.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłowie PiS już wcześniej skarżyli jeden z tych przepisów
Posłowie PiS już wcześniej skarżyli jeden z tych przepisów (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d2numig

Trybunał Konstytucyjny poinformował na swojej stronie o złożonym w poniedziałek wniosku grupy posłów PiS. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego chcą "zbadania zgodności z konstytucją art. 11c ustawy o KRS i art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej".

Ich wątpliwości wzbudził przepis: "zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników", który można interpretować tak, by ujawnić "wykaz sędziów popierających zgłoszenie kandydata na członka KRS". Politycy PiS twierdzą, że to stoi w sprzeczności z zasadami "ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony prawa do prywatności i ochrony autonomii informacyjnej jednostki".

d2numig

Druga podniesiona przez posłów kwestia dotyczy ograniczeń w prawie do informacji publicznej. Ich zdaniem rozumienie tego przepisu w taki sposób, by uzasadnić ujawnienie poparcia sędziego dla kandydata KRS, jest naruszeniem zasad ochrony prawa do prywatności i ochrony autonomii informacyjnej jednostki.

Jeszcze w sierpniu posłowie wnioskowali do TK o stwierdzenie niekonstytucyjności art. 11c ustawy o KRS. Sprawa nie została rozpoznana ze względu na zaprzysiężenie nowego składu Sejmu.

Radosław Sikorski: Jarosław Kaczyński "zakałapućkał się" ws. Mariana Banasia

Źródło: dziennik.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2numig

Podziel się opinią

Share
d2numig
d2numig
Więcej tematów