PiS przedstawił projekt ustawy dot. polityki społecznej
Uporządkowanie zasad prowadzenia polityki
społecznej, usprawnienie wykorzystania środków unijnych na
poziomie gmin, poprawa sytuacji rodzin dotkniętych strukturalnym
bezrobociem oraz poprawa losu najuboższych - to główne założenia
przygotowanego przez PiS projektu ustawy o zasadach prowadzenia
polityki społecznej.
08.05.2007 | aktual.: 08.05.2007 12:37
Projekt - przedstawiony przez posłów PiS w Sejmie - będzie rozpatrywany przez Izbę w godzinach popołudniowych.
Szef klubu PiS Marek Kuchciński powiedział, że projekt ten to "propozycja pełnego uporządkowania i koordynacji polityki społecznej". Jak dodał, PiS chce systemowo podchodzić do polityki zatrudnienia oraz dostosować jej funkcjonowanie do zasad międzynarodowych.
Poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że ten projekt, przygotowywany przez rząd pakiet ustaw związanych z polityką rodzinną oraz ustawy, które mają dokończyć reformę emerytalną, razem tworzą "szkielet zmian" w polityce społecznej.
Jak ocenił, projekt ustawy autorstwa PiS pokazuje politykę społeczną jako całość i to, że w jej ramach jest polityka zatrudnienia, polityka rodzinna oraz pomoc społeczna.
Michałkiewicz podkreślił, że obecne zasady polityki społecznej nie odpowiadają aktualnej sytuacji Polski i nie odpowiadają na wyzwania, które stoją przed społeczeństwem. Jak przypomniał, zostały one zbudowane na początku lat 90. i miały na nie wpływ takie kwestie jak: starzenie się społeczeństwa, spadek dzietności i mała aktywność zawodowa Polaków.
Poseł PiS poinformował, że nowe zasady polityki społecznej będą obejmować m.in. inną od dotychczasowej organizację ośrodka pomocy społecznej - w ramach ośrodka, działania opiekuńczo-pielęgnacyjne mają być wyodrębnione od wypłacania świadczeń.
Innym pomysłem są tzw. "kontrakty socjalne", dzięki którym potrzebujące osoby będą otrzymywały pomoc w zamian za podjęcie określonych prac.
Zdaniem Michałkiewicza, ustawa da szansę na wykorzystanie unijnych pieniędzy, ułatwi integrację społeczną osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz zmniejszy obszary strukturalnego bezrobocia. Jak ocenił, zwiększy się elastyczność rynku pracy oraz rola partnerów społecznych w realizacji działań na rzecz polityki społecznej państwa.