PiS: projekt o działach administracji rządowej jeszcze w tym tygodniu
PiS chce, aby Sejm zajął się projektem ustawy o działach administracji rządowej podczas obecnego posiedzenia Sejmu - jeszcze w czwartek wieczorem albo w piątek - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w kierownictwie PiS. Prawdopodobnie w piątek zajmie się nim Senat.
12.11.2015 | aktual.: 12.11.2015 17:01
- Jak się uda, nie byłoby zbyt wielu przerw, chcemy, żeby jeszcze w czwartek projektem zajął się Sejm. Jeżeli to by się nie udało, stałoby się to w piątek po przerwie zgłoszonej w czwartek - powiedział PAP członek władz PiS. W Sejmie projekt mógłby zostać przyjęty od razu w trzech czytaniach, bez potrzeby powoływania komisji i odsyłania do nich projektu.
Według nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do przyszłego rządu PiS, zmianami w ustawie o działach w piątek zajmie się Senat. Senatorowie w czwartek po południu zbiorą się na pierwszym posiedzeniu, podczas którego zostaną wybrani marszałek i wicemarszałkowie oraz ukonstytuują się komisje senackie.
W Senacie ustawy przesłane z Sejmu muszą być procedowane w komisjach i dopiero potem przyjęte przez całą Izbę, więc nieformalny scenariusz zakłada pracę Senatu do godz. 19 w piątek.
PAP w czwartek rano rozmawiała na temat projektu z szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim.
Podkreślił, że pierwsze projekty ustaw mogłyby być głosowane już podczas posiedzenia tego Sejmu. - Będziemy chcieli dokonać zmiany w regulaminie Sejmu i wprowadzić ustawę o działach administracji rządowej, która dostosuje liczbę i zakres odpowiedzialności ministerstw - zaznaczył Terlecki.
Dodał, że projekt ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy.
Nowe ministerstwo wymaga nowego prawa
PiS chce zmienić ustawę o działach m.in. dlatego, żeby możliwe było powołanie ministerstwa energetyki.
W ustawie o działach administracji rządowej (z 1997 roku, wiele razy nowelizowanej) istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa.
Te działy to: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.
Są to ponadto: kultura fizyczna; łączność; nauka; obrona narodowa; oświata i wychowanie; praca; rolnictwo; rozwój wsi; rozwój regionalny; rynki rolne; rybołówstwo; Skarb Państwa; sprawiedliwość; szkolnictwo wyższe; transport; turystyka; środowisko; rodzina; sprawy wewnętrzne; wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne; zabezpieczenie społeczne; sprawy zagraniczne; zdrowie.
Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu.
Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki. Zadania związane z energetyką zawarte są w dziale gospodarka, który zgodnie z art. 9 ustawy obejmuje "sprawy gospodarki, w tym konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej z zagranicą, energetyki, oceny zgodności, miar i probiernictwa, własności przemysłowej, innowacyjności, działalności gospodarczej, promocji gospodarki polskiej w kraju i za granicą, umów offsetowych oraz współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego.