Trwa ładowanie...

PiS odrzuca zarzuty o niekonstytucyjności swojej ustawy

PiS nie zgadza się z zarzutami PO, że projekt
ustawy ratyfikacyjnej autorstwa klubu i prezydencka inicjatywa w
tej sprawie są niezgodne z konstytucją. Prezes PiS Jarosław
Kaczyński deklarował, że jego partia nie boi się referendum w
sprawie Traktatu Lizbońskiego.

PiS odrzuca zarzuty o niekonstytucyjności swojej ustawyŹródło: AFP
d1uh1wy
d1uh1wy

Do Sejmu wpłynął już prezydencki projekt ustawy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - poinformował rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński.

Złożenie takiego projektu zapowiedział Lech Kaczyński w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym, a także na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych. Według prezydenta, projekt ma gwarantować nienaruszalność dobrych dla kraju zapisów Traktatu z Lizbony.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski ocenił, że projekt ten zawiera dokładnie te same zapisy, co projekt ustawy ratyfikacyjnej autorstwa PiS. Oba projekty - zdaniem PO - są niekonstytucyjne.

PO zapowiada, że jeśli rządowy projekt ustawy ratyfikacyjnej nie uzyska poparcia w Sejmie, odbędzie się referendum w sprawie Traktatu.

d1uh1wy

PiS domaga się umieszczenia w ustawie ratyfikacyjnej zapisu o konieczności uzyskania konsensusu prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu dotyczących kompromisu z Joaniny, protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych i deklaracji niezależności polskiego ustawodawstwa m.in. w kwestiach moralności publicznej.

Prezes PiS powtórzył w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że PiS nie boi się referendum, chociaż uważamy, że lepiej byłoby dojść do zgody tu, w Sejmie.

J.Kaczyński podkreślił, że sprawa jest niesłychanie ważna i odnosi się do podstawowych interesów Polski, polskiego statusu w UE i do zagrożeń odnoszących się do Ziem Zachodnich i Północnych - chodzi o kartę; a także do naszej integralności w sferze kultury, a więc zabezpieczeniem się przed narzucaniem nam rozwiązań, które w Polsce byłyby trudne do przyjęcia. Jak dodał, te rozwiązania mogłyby doprowadzić do nowej wojny z kościołem, takiej jak na początku lat 90..

Powinniśmy się przed tym obronić, nie rozumiem dlaczego PO tego nie chce, jeżeli nie ma żadnych złych planów - powiedział prezes PiS. Dodał, że albo musi chodzić o plany, by wycofać się z różnych ustaleń, albo też chodzi o rozgrywkę czysto partyjną, na zasadzie, że jeśli PiS coś proponuje, to nie może być to przyjęte.

d1uh1wy

Powinniśmy być w końcu normalnym narodem, to znaczy nie tak dobrotliwym, tylko broniącym twardo swoich interesów - powiedział J.Kaczyński.

Prezes PiS powiedział też, że nie słyszał wystąpienia prezydenta. Byłem w drodze, na jednej z moich bardzo licznych wypraw, w związku z tym mogę tylko cytować oceny innych, także bardzo krytycznych na ogół ludzi i im się podobało, uznali, że było najlepsze ze wszystkich - powiedział J.Kaczyński dziennikarzom w Sejmie.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zapewnił posiedzeniu klubu, że nie przewiduje, by ktokolwiek w klubie wyłamał się z dyscypliny w głosowaniach nad Traktatem, bądź nie przyszedł na głosowanie.

d1uh1wy

Nasza dzisiejsza obecność i frekwencja pokazuje, że takie nadzieje, iż uda się przegłosować Traktat zmniejszając frekwencję, wyłamując parę głosów są nierealistyczne - ocenił Gosiewski. Drogą do porozumienia - dodał - powinien być kompromis. We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu o ratyfikacji.

Gosiewski powiedział, że prezydencki projekt nie wpłynął jeszcze do Sejmu, ale - podkreślił - w projekcie chodzi o to, by te elementy, gdzie rząd może wszczynać wycofanie z ustaleń Traktatu Lizbońskiego musiałyby uzyskać zgodę większości 2/3 głosów Sejmu, Senatu i zgodę prezydenta.

Gosiewski podkreślił, że ten przepis nie jest niezgodny z konstytucją, a zarzuty w tej sprawie są zabawne. Trudno mówić, że ustawa, która odwołuje się konstytucji jest sprzeczna z konstytucją - powiedział.

d1uh1wy

Art. 90 konstytucji mówi, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Artykuł stanowi, że ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację takiej umowy jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Według tego przepisu, wyrażenie zgody na ratyfikację takiej umowy może być uchwalone w referendum ogólnokrajowym, a uchwałę w sprawie wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

d1uh1wy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uh1wy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj