PiS: niech rodzice decydują o posłaniu 6‑latków do szkoły
Projekt, który przywraca rodzicom prawo do decydowania, czy dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku 6 lat, przygotował klub PiS. Posłowie PiS oznajmili, że chcą, aby nowe prawo weszło w życie przed 1 września.
Marzena Machałek i Sławomir Kłosowski poinformowali na konferencji prasowej, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty trafi do sejmu we wtorek lub środę. Powiedzieli, że do uzgodnienia pozostają jeszcze kwestie techniczne projektu.
Projekt zakłada, że rodzice będą mogli odroczyć pójście 6-latka do szkoły bez konieczności przedstawiana opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jak mówiła Machałek, pójście 6-latka do szkoły odraczałby dyrektor na wniosek rodziców. Powiedziała, że w tym roku do szkoły trafi bardzo duża liczba dzieci młodszych, a szkoły są na to nieprzygotowane. - Chcemy pomoc rodzicom, by mogli decydować o losie swoich dzieci - dodała.
Posłanka apelowała do marszałka sejmu i koalicji rządzącej, by przepisy weszły jak najszybciej w życie, aby rodzice 1 września 2015 r. mieli wybór, czy posłać 6-letnie dziecko do szkoły.
Kłosowski mówił, że o konieczności przygotowania projektu przekonali PiS rodzice, a także duża liczba orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznych ws. 6-latków. Według posła PiS ok. 20 proc. rodziców nie zgadza się na posłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej.
W polskim systemie edukacji stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego rozpoczęto w 2009 r. Przez pięć lat - do września 2013 r. - decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice.
1 września ub.r. po raz pierwszy do szkół poszła grupa dzieci sześcioletnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w tym wieku. To dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. W tym roku do I klas również pójdą dzieci z dwóch roczników: dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. i cały rocznik sześciolatków urodzonych w 2009 r.
"Nie" dla referendum
Sejm sprawą obniżenia wieku szkolnego zajmował się już kilkakrotnie. W 2011 r. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty w tej sprawie, jednak projekt został odrzucony przez sejm.
Z kolei w listopadzie 2013 r. sejm odrzucił obywatelski wniosek stowarzyszenia o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób; jedno z pięciu proponowanych pytań dotyczyło zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
W marcu 2015 r. sejm odrzucił kolejny obywatelski projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, który znosił obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracał rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę.