Trwa ładowanie...

PiS majstruje przy wyborach. Jest już projekt zmian

Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt zmian ordynacji wyborczej - ogłosił Jarosław Kaczyński na spotkaniu z posłami swojego ugrupowania. Już wcześniej prezes PiS mówił o konieczności przesunięcia wyborów samorządowych w 2018 r. ze względu na 100-lecie niepodległości. Teraz zapowiada "korektę ogólnych zasad".

PiS majstruje przy wyborach. Jest już projekt zmianŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
dhsnne8
dhsnne8

- Jest już gotowy projekt, ale będzie procedowany po tym, jak zostaną przyjęte zmiany dot. sądownictwa - taką informację, według rozmówców PAP, przekazał prezes PiS. W trzecim z serii czterech spotkań wzięli udział m.in. posłowie PiS z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

- To jest korekta ogólnych zasad - miał stwierdzić Kaczyński, nie precyzując co ma na myśli. Jak miał zastrzec, ostateczny kształt zmian "jest jeszcze do decyzji".

Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

Dwa tygodnie temu - po spotkaniu z grupą parlamentarzystów z innych regionów szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił jednak, że "w partii trwają przygotowania do wyborów samorządowych i tutaj jest wiele problemów".

dhsnne8

- Konieczne są pewne zmiany w przepisach wyborczych, takie, które by usprawniły prace komisji wyborczych, ale też zapewniły większą transparentność procesu wyborczego - wyjaśniał.

- Jeżeli uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić reformę sądownictwa to wtedy możliwa będzie dyskusja o jakiś głębszych zmianach w ordynacji. Jeżeli nie, to one się ograniczą do tych elementów usprawniających sam przebieg wyborów, mniej więcej w takim kształcie ordynacji jakim jest obecnie - dodał wicemarszałek.

Na początku października wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zaskoczył z kolei zapowiedzią, że w wyborach do Senatu w 2019 roku PiS planuje stworzyć oddzielny okręg wyborczy dla Polonii.

dhsnne8

Z jego wyjaśnień wynika, że jeden z senatorów będzie wybierany w ramach jednomandatowego okręgu wyborczego do Senatu przez Polonię oraz Polaków mieszkających za granicą. - Warszawiacy będą wybierać swojego senatora i będzie też ten eksperyment z senatorem polonijnym - mówił Dziedziczak.

Poprawki do ustaw prezydenta

Podczas poniedziałkowego spotkania z posłami, prezes PiS poinformował też, że prezydent Andrzej Duda otrzyma poprawki do projektów ustaw ws. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła, że propozycje "wypełniają oczekiwania prezydenta co do zmian, jakich oczekiwał od środowiska PiS". - Mamy więc nadzieję, że spotka się ta propozycja z przychylnością pana prezydenta - dodała rzeczniczka PiS.

Źródła: PAP, TVN24, rp.pl

dhsnne8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhsnne8
Więcej tematów