Trwa ładowanie...

PiS majstruje przy wyborach. Jest już projekt zmian

Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt zmian ordynacji wyborczej - ogłosił Jarosław Kaczyński na spotkaniu z posłami swojego ugrupowania. Już wcześniej prezes PiS mówił o konieczności przesunięcia wyborów samorządowych w 2018 r. ze względu na 100-lecie niepodległości. Teraz zapowiada "korektę ogólnych zasad".
Share
Prezes PiS uzależnia zakres korekty ordynacji od powodzenia wprowadzania reformy sądownictwa.
Prezes PiS uzależnia zakres korekty ordynacji od powodzenia wprowadzania reformy sądownictwa. Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2o6lwi

- Jest już gotowy projekt, ale będzie procedowany po tym, jak zostaną przyjęte zmiany dot. sądownictwa - taką informację, według rozmówców PAP, przekazał prezes PiS. W trzecim z serii czterech spotkań wzięli udział m.in. posłowie PiS z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

- To jest korekta ogólnych zasad - miał stwierdzić Kaczyński, nie precyzując co ma na myśli. Jak miał zastrzec, ostateczny kształt zmian "jest jeszcze do decyzji".

Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

d2o6lwi

Dwa tygodnie temu - po spotkaniu z grupą parlamentarzystów z innych regionów szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił jednak, że "w partii trwają przygotowania do wyborów samorządowych i tutaj jest wiele problemów".

- Konieczne są pewne zmiany w przepisach wyborczych, takie, które by usprawniły prace komisji wyborczych, ale też zapewniły większą transparentność procesu wyborczego - wyjaśniał.

- Jeżeli uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić reformę sądownictwa to wtedy możliwa będzie dyskusja o jakiś głębszych zmianach w ordynacji. Jeżeli nie, to one się ograniczą do tych elementów usprawniających sam przebieg wyborów, mniej więcej w takim kształcie ordynacji jakim jest obecnie - dodał wicemarszałek.

d2o6lwi

Na początku października wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zaskoczył z kolei zapowiedzią, że w wyborach do Senatu w 2019 roku PiS planuje stworzyć oddzielny okręg wyborczy dla Polonii.

Z jego wyjaśnień wynika, że jeden z senatorów będzie wybierany w ramach jednomandatowego okręgu wyborczego do Senatu przez Polonię oraz Polaków mieszkających za granicą. - Warszawiacy będą wybierać swojego senatora i będzie też ten eksperyment z senatorem polonijnym - mówił Dziedziczak.

Poprawki do ustaw prezydenta

Podczas poniedziałkowego spotkania z posłami, prezes PiS poinformował też, że prezydent Andrzej Duda otrzyma poprawki do projektów ustaw ws. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła, że propozycje "wypełniają oczekiwania prezydenta co do zmian, jakich oczekiwał od środowiska PiS". - Mamy więc nadzieję, że spotka się ta propozycja z przychylnością pana prezydenta - dodała rzeczniczka PiS.

Źródła: PAP, TVN24, rp.pl

d2o6lwi

Podziel się opinią

Share
d2o6lwi
d2o6lwi
Więcej tematów