PolskaPiS chce zmiany ordynacji wyborczej do parlamentu

PiS chce zmiany ordynacji wyborczej do parlamentu

Jeśli miałoby dojść do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, to PiS proponuje zmianę ordynacji wyborczej, zgodnie z którą zwycięska partia zyskiwałaby większość mandatów w Sejmie. Pozostałe partie dzieliłyby się pozostałymi mandatami.

PiS rozmawiał o ewentualnej zmianie prawa wyborczego z PO. Zdaniem jej szefa Donalda Tuska, należy najpierw sprawdzić, czy zmiana taka jest konstytucyjna.

Ewentualne zmiany w ordynacji wyborczej mają być jednym z tematów obrad niedzielnej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Pomysł zmian w ordynacji ostro krytykują Samoobrona i SLD. Lider LPR Roman Giertych uważa go zaś za nierealny w tak krótkim czasie.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski powiedział w Sejmie, że na razie przygotowania do stworzenia projektu zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu toczą się w Kancelarii Premiera.

Według niego, jeśli powstanie nowa koalicja, to projekt nie będzie potrzebny. Jak dodał, w Kancelarii Premiera trwa obecnie tłumaczenie ordynacji wyborczych - włoskiej i greckiej; w każdej z nich istnieje zapis, że partia zwycięska uzyskuje ponad połowę mandatów.

Jeśli projekt nowej ordynacji okaże się potrzebny, zostanie przygotowany w klubie parlamentarnym PiS. Gosiewski przyznał, że mogłoby to nastąpić w bardzo krótkim czasie.

Gosiewski nie powiedział, jak ostatecznie miałby wyglądać projekt nowelizacji. Pewne jest tylko, że partia zwycięska otrzymałaby ponad połowę mandatów w Sejmie. Inne partie musiałby się podzielić resztą mandatów, nie wiadomo jednak jaka metoda liczenia głosów zostałaby zastosowana.

Rano Gosiewski przyznał w Radiu Tok FM, że PiS rozmawiał z PO o zmianie ordynacji. Jak dodał, propozycję przedstawił Donaldowi Tuskowi szef klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński.

Mówiliśmy kolegom z PO, żeby zmienić ordynację. Ordynację idącą w tym kierunku gdzie zwycięzca wyborów zyskuje ponad 50 proc. mandatów, jest ten jasny lider. Jest premia i wtedy PiS i PO zabiegałyby o to, kto zwycięży, uzyskując tę premię - powiedział polityk PiS. Zaznaczył, że PiS nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Tusk rano potwierdził, że PO dostała informację od PiS o przygotowywaniu zmiany w parlamentarnej ordynacji wyborczej, która premiowałaby zwycięzcę wyborów. Rozwiązanie, o którym mówi PiS - powiedział Tusk - umożliwiłoby partii, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, niezależnie od stopnia poparcia, utworzenie samodzielnego rządu.

To jest o tyle interesujące, że oczywiście lepiej, aby w Polsce rząd miał charakter jednolity, a nie koalicyjny. Dziś widać, czym się kończą jednolite egzotyczne koalicje, ale niepokoi ten fatalny obyczaj, żeby zmieniać ordynację tak ewidentnie pod własny interes polityczny - powiedział Tusk.

Jak dodał, według jego wstępnej oceny, pomysł ewidentnie narusza zasadę równości wyborów zapisaną w Konstytucji. Konstytucja stanowi, że wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

Zdaniem szefa PSL Waldemara Pawlaka, niedawna zmiana ordynacji samorządowej i przykłady płynące z zagranicy pokazują, że nie należy kuglować ordynacją wyborczą i w ostatniej chwili zmieniać reguł gry.

Wicepremier i lider LPR Roman Giertych uważa, że nierealna jest zmiana w krótkim czasie ordynacji wyborczej do parlamentu. Pytany, jak ocenia same pomysły zmiany ordynacji parlamentarnej, Giertych odpowiedział, że może jest to jakieś wyjście z tego kryzysu.

Pomysł PiS dotyczący zmian w ordynacji skrytykowały SLD i Samoobrona. Lider Samoobrony Andrzej Lepper uważa, że to cios we wszystkie partie, cios w demokrację.

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński ocenił pomysł PiS jako awanturnictwo i próbę wykorzystania ordynacji do swoich partykularnych celów. Mam nadzieję, że taka zmiana nie uzyska akceptacji w Sejmie - powiedział Szmajdziński.

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek uważa, że proponowana przez PiS zmiana ordynacji jest niezgodna z Konstytucją. Jego zdaniem, by wprowadzić tę zmianę, należałoby najpierw zmienić ustawę zasadniczą. Obawy co do zgodności propozycji z Konstytucją ma też dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW. Jego zdaniem, pomysł takich zmian to kolejny smutny przykład prymatu polityki nad prawem. Zwrócił uwagę, że bardzo wątpliwa jest także zmiana reguł wyborczych tuż przed wyborami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)