PolskaPiS chce powołania komisji śledczej ds. wpływu służb specjalnych na dziennikarzy

PiS chce powołania komisji śledczej ds. wpływu służb specjalnych na dziennikarzy

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski
powiedział, że jego ugrupowanie chce, by wczesną
jesienią została powołana sejmowa komisja śledcza badająca "wpływ
służb specjalnych i innych organów na niezależne dziennikarstwo".
Projekt uchwały w tej sprawie klub PiS złożył w Sejmie już w marcu.

PiS chce powołania komisji śledczej ds. wpływu służb specjalnych na dziennikarzy
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

Gosiewski podkreślił konferencji prasowej, że PiS stoi na stanowisku, że w Sejmie powinny funkcjonować jednocześnie maksymalnie dwie, trzy komisje śledcze. Obecnie działa komisja ds. banków i nadzoru bankowego. Drugą - według PiS - powinna być właśnie komisja ds. wpływu służb specjalnych na dziennikarzy. Pozostałe sprawy, jak powiedział Gosiewski, powinna badać Komisja Prawdy i Sprawiedliwości.

Dla nas najbliższą propozycją (...) jest ta komisja, która pokazałaby wpływ służb specjalnych na wolność mediów - powiedział szef klubu PiS.

Gosiewski powiedział o planach powołania tej komisji w kontekście doniesień czwartkowej "Gazety Wyborczej", że z inicjatywy Konwentu Seniorów Sejmu, na polecenie Prokuratury Krajowej, w całej Polsce prokuratorzy zbierają dane o śledztwach i dochodzeniach dotyczących mediów w latach 1990-2006.

Według dziennika, w najbliższych dniach spłyną do Warszawy listy z wykazami redakcji, które odmawiają publikowania sprostowań, mają procesy o zniesławienie, ujawniają tajemnice w dziennikarskich śledztwach. Będą tam też wyszczególnione sprawy prywatne, nie związane z wykonywaniem zawodu.

Szef klubu PiS podkreślił, że o informacje na temat śledztw prowadzonych w związku z pracą dziennikarzy wnioskował podczas majowego posiedzenia Konwentu Seniorów poseł PO Jan Rokita.

Gosiewski przyznał, że w marcu klub PiS zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wnioskiem o sprawdzenie zasadności wszystkich postępowań, które w latach 2001-2005 prowadzone były w stosunku do dziennikarzy, bądź w sprawach, w których występowali dziennikarze.

Wyniki tej kontroli w połowie maja przedstawił Konwentowi Seniorów minister Ziobro. Gosiewski dodał, że minister przedstawił ponadto zbiorczą informacje na temat śledztw prowadzonych w latach 2001-05 w stosunku do dziennikarzy. Być może w związku z naszym wnioskiem została ona przygotowana - powiedział Gosiewski. Dodał jednak, że klub PiS nie wnioskował o takie informacje.

Gosiewski ocenił, że zebranie dodatkowych materiałów powinno nastąpić wtedy, gdy komisja zostanie powołana.

Według marcowego projektu uchwały powołującej komisję, miałaby ona "zbadać naruszenia wolności słowa, mediów i dziennikarzy oraz prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji w latach 1990-2006".

W projekcie podkreślono, że do zakresu jej działań należałoby m.in. "wyjaśnienie okoliczności inspirowania przez służby specjalne przekazów medialnych naruszających ład demokratyczny, ze szczególnym uwzględnieniem udziału niektórych mediów w sprawie tzw. inwigilacji prawicy, rozbijania legalnych stronnictw politycznych" oraz odwołania rządów: Jana Olszewskiego w 1992 roku, Waldemara Pawlaka w 1995 roku, Józefa Oleksego na przełomie lat 1995/96 oraz tzw. sprawy Anny Jaruckiej w roku 2005.

Komisja miałaby też zbadać zasadność i zgodność z prawem podejmowanych przez organa sprawiedliwości postępowań z udziałem dziennikarzy, zbadać procedury wpływania przez służby specjalne na środowisko dziennikarskie oraz werbowania agentury spośród dziennikarzy, ocenić "skalę i zasadność zwalniania dziennikarzy za poglądy polityczne przez wydawców i redaktorów naczelnych oraz stosowania świadomej dezinformacji". (mg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)