Trwa ładowanie...

PiS bez szans na trzecią kadencję? Mamy nowy sondaż

Jarosław Kaczyński nie ma powodów do radości. Choć wciąż przekonuje wyborców, że to za rządów jego ugrupowania Polakom żyje się najlepiej, ci najwyraźniej mają za nic jego słowa. Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że choć PiS wciąż cieszy się największym poparciem, to jest ono niższe niż dwa tygodnie temu. Co więcej, jest zbyt niskie, by partia ta mogła dalej rządzić.

Kolejny sondaż to potwierdza. Nie będzie trzeciej kadencji dla PiSKolejny sondaż to potwierdza. Nie będzie trzeciej kadencji dla PiSŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d15iwte
d15iwte

Partia Jarosława Kaczyńskiego znalazła się po raz kolejny na pierwszym miejscu w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski z poparciem 31,8 proc. badanych. Jest to jednak wynik gorszy niż w badaniu sprzed dwóch tygodni, kiedy chęć oddania głosu na to ugrupowanie deklarowało 33,6 proc. Polaków.

Na drugim miejscu wciąż utrzymuje się Koalicja Obywatelska. Zagłosowałoby na nią 27,4 proc. ankietowanych. Po raz kolejny koalicja odnotowała niewielki wzrost: dwa tygodnie temu na KO chciało głosować 26,9 proc. badanych, cztery tygodnie temu - 26,6 proc.

Na podium znalazła się jeszcze Polska 2050. Głos na ugrupowanie Szymona Hołowni zamierza oddać 10 proc. badanych. To wynik słabszy niż dwa tygodnie temu o 0,8 pkt proc.

d15iwte

Tuż za podium uplasowała się Lewica, na której przedstawicieli zadeklarowało się oddać głos 9,4 proc. badanych. Ugrupowanie to odnotowało niewielki spadek poparcia w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni - wówczas cieszyło się poparciem 9,7 proc. ankietowanych.

Rośnie liczba niezdecydowanych

Lekki wzrost poparcia odnotowało PSL (Koalicja Polska). Chce na nie głosować 6,4 proc. badanych (dwa tygodnie temu poparcie dla ludowców deklarowało 5,9 proc. badanych).

Progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja. Głosowanie na to ugrupowanie zadeklarowało 4 proc. badanych (dwa tygodnie temu mogła liczyć na poparcie 5 proc. ankietowanych).

WP WP
Źródło: WP

Na wprowadzenie do Sejmu swoich przedstawicieli nie ma szans także AgroUnia. Cieszy się poparciem zaledwie 0,9 proc. ankietowanych (dwa tygodnie temu głosowanie na to ugrupowanie zapowiadało 0,7 proc. badanych).

d15iwte

Wzrósł odsetek osób, które nie są w stanie powiedzieć, na kogo oddałyby swój głos. Obecnie jest to 10,1 proc. badanych. Dwa tygodnie temu było ich 7,4 proc.

PiS zabraknie mandatów do większości

Wyniki badania wskazują, że mimo wygranej, PiS nie mógłby samodzielnie rządzić. Ilu mandatów by mu zabrakło? Przełożenia wyników naszego sondażu na mandaty poselskie - zgodnie z obowiązującą ordynacją - podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgodnie z wyliczeniami prof. Flisa:

  • PiS zdobyłoby 190 mandatów,
  • KO - 160,
  • Polska 2050 - 45,
  • Lewica - 42,
  • PSL- Koalicja Polska - 22.
d15iwte

Taki układ sił w Sejmie oznaczałby, że PiS do większości (231 posłów) zabrakłoby aż 41 mandatów.

Podział mandatów Wirtualna Polska
Podział mandatówŹródło: Wirtualna Polska

Frekwencja w wyborach. Ilu Polaków poszłoby do urn?

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w najnowszym badaniu 47 proc. badanych, z czego 37,1 proc. respondentów stwierdziło, że zdecydowanie poszłoby do urn wyborczych. 9,9 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej tak".

W wyborach nie zamierza brać udziału 45,8 proc. ankietowanych. Zdecydowanie nie zamierza w nich brać udziału 24,6 proc. badanych, "raczej nie" - 21,2 proc.

d15iwte

7,2 proc. badanych nie podjęło decyzji czy pójdzie do urn wyborczych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 16 grudnia 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15iwte
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15iwte
Więcej tematów