ŚwiatPiraci opanowali francuski jacht i wzięli 34 zakładników

Piraci opanowali francuski jacht i wzięli 34 zakładników

Piraci porwali u wybrzeży Somalii luksusowy francuski jacht z 34-osobową załogą - poinformowało radio France Info. Piraci z dwóch jednostek wdarli się na jacht "Le Ponant", który odbywał rejsy na wodach Zatoki Adeńskiej pomiędzy Somalią a Jemenem. Na razie nie ma informacji, aby na jachcie byli turyści.

04.04.2008 | aktual.: 04.04.2008 22:40

Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) stale ostrzega przed groźbą ataków piratów u wybrzeży Somalii i zaleca statkom handlowym zachowanie odległości co najmniej 200 mil morskich (ok. 370 km) od brzegu.

Jest to bezczelny akt piractwa. Mamy w tym rejonie stosunkowo silne środki militarne. Postawiliśmy je w stan gotowości, aby jak najszybciej uwolnić zakładników - powiedział dziennikarzom przebywający w Brukseli z wizytą premier Francji Francois Fillon.

Dodał, że ma nadzieję na uwolnienie zakładników w nadchodzących godzinach i minutach. Poinformował też, że uruchomił plan ratunkowy - wysłania sił francuskich w rejon, gdzie doszło do porwania - i poprosił sojuszników o pomoc.

88-metrowy trójmasztowy żaglowiec dysponuje 32 kabinami dla 64 pasażerów. Rozwija prędkość 12-14 węzłów pod żaglami; dysponuje także silnikiem o mocy 1.600 KW. Miał on 21 kwietnia popłynąć z Aleksandrii (Egipt) do La Valetty, stolicy Malty.

W graniczącym z Somalią Dżibuti Francja ma rozlokowanych 2.900 żołnierzy.

Według radia France Info, w rejon porwania wysłano już samoloty zwiadowcze i amerykański okręt wojenny.

Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) stale ostrzega przed groźbą ataków piratów u wybrzeży Somalii i zaleca statkom handlowym zachowanie odległości co najmniej 200 mil morskich (ok. 370 km) od brzegu.

Somalijscy piraci używają łodzi motorowych wyposażonych w telefony satelitarne i system nawigacji satelitarnej GPS. Zwykle są uzbrojeni w broń automatyczną, wyrzutnie rakiet i granaty. Ich celem są zarówno statki pasażerskie, jak i towarowe.

Somalia nie ma skutecznie działającego rządu od roku 1991, gdy dyktator generał Mohamed Siad Barre został obalony przez lokalnych watażków, którzy następnie rozpoczęli walkę między sobą. Od tego czasu w Somalii szerzy się bezprawie. W konflikcie w tym kraju śmierć poniosło co najmniej 300 tys. ludzi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)