Piotr Guział: to klucz w dojściu do prawdy
- Pracownicy Biura Gospodarowania Nieruchomościami to klucz w dojściu do prawdy. Oni wiedzą, kto podejmował decyzje, kto z kierownictwa spotykał się z Hanną Gronkiewicz Waltz. Wicedyrektor Jakub R., który doprowadził do zwrotu nieruchomości przy pl. Defilad, a został zatrzymany wczoraj przez CBA, regularnie spotykał się z Hanną Gronkiewicz-Walt i doradzał w sprawach reprywatyzacji - powiedział w programie „Gość poranka” były burmistrz Ursynowa, radny Warszawy Piotr Guział.
31.01.2017 | aktual.: 31.01.2017 08:28
Dodał, że były to spotkania sam na sam.
Guział mówił, że sama prezydent Warszawy przyznała, że reprywatyzacja przebiegała nieprawidłowo, oceniła ja jako naganną. - Chciałbym, żeby za Józefem Oleksym powiedziała „jestem niewinna, dlatego podaję się do dymisji" - powiedział w programie Guział.
- Z prostego wyliczenia wynika,że inwestor mógł zarobić na działce na Placu Defilad co najmniej miliard złotych. Urzędnicy do tego dopuścili - zaznaczył.
Zdaniem byłego burmistrz Ursynowa jedna z zatrzymanych w poniedziałek przez CBA „pani Marzena K. była słupem i biernym ogniwem w tym układzie”. - Jeśli wyłudziła pieniądze z miasta, będzie ukarana. Kilka miliardów złotych strat, 40 tysięcy osób wyrzuconych na bruk w sposób brutalny. To są skutki reprywatyzacji - zaznaczył.
Guział ocenił, że nad czołowymi politykami PO był parasol ochronny. - Marzena K zapomniała poinformować w swoim oświadczeniu majątkowym o kilkudziesięciu milionach na koncie, takie przeoczenie, taki zbieg okoliczności - zauważył. Dodał też, że ciężko uwierzyć, że można nie zauważyć takiej kwoty na swoim koncie i nie wiedzieć, skąd się wzięła. - Można nie zauważyć 100 złotych - powiedział.
Odnośnie pani prezydent, według Piotra Guziała, lepiej wyjaśnić sprawę na spokojnie, niż być rano wyprowadzaną z urzędu miasta w kajdankach. - A tak to się skończy - podsumował.
Zatrzymania ws. afery reprywatyzacyjnej
CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało w poniedziałek rano 5 osób w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Wśród zatrzymanych są m.in. adwokat Robert N. i b. wicedyrektor w stołecznym ratuszu Jakuba R.
Prokuratura Krajowa napisała w komunikacie, że aktualnie trwają przeszukiwania. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie „prokurator wykona czynności procesowe z ich udziałem”. Zatrzymanym osobom mają zostać postawione zarzuty związane z reprywatyzacją nieruchomości i zostaną przesłuchani w charakterze podejrzanych.
Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymani usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym. Prokuratura Krajowa podała, że CBA poza Robertem N. i Jakubem R. zatrzymała też Wojciecha R. i Alinę D., czyli rodziców byłego urzędnika warszawskiego ratusza, a także Marcina L. Z kolei CBA poinformowała, że wśród zatrzymanych, prócz prawnika i byłego urzędnika, jest także obecny pracownik stołecznego ratusza.
W prokuraturach prowadzonych jest w sumie około 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. We wrześniu minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił powołanie zespołów prokuratorskich do tych spraw. Są one w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie oraz w Prokuraturze Krajowej.