Trwa ładowanie...
23-11-2015 20:35

Piotr Gliński: do 1,5 mld zł na media publiczne z opłaty audiowizualnej

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powiedział, że z zapowiadanej opłaty audiowizualnej chciałby uzyskać do 1,5 mld zł. Połowa tych środków trafiłaby do mediów lokalnych. Według niego projekt ustawy przekształcający media publiczne jest już prawie gotowy.

Piotr Gliński: do 1,5 mld zł na media publiczne z opłaty audiowizualnejŹródło: WP
d2l7hyf
d2l7hyf

Gliński podkreślił w poniedziałek w Polsat News, że media publiczne mają zostać przekształcone w narodowe instytucje kultury i funkcjonować na podobnych zasadach jak Opera czy Filharmonia Narodowa - "jako instytucja, która jest niekomercyjna, nie ma charakteru spółki".

Jak mówił, projekt ustawy jest "w fazie finalnej, jest prawie gotowy". Z kolei w TV Republika wicepremier informował, że ustawa o mediach publicznych "będzie procedowana za miesiąc, najpóźniej po Świętach".

Jak mówił Gliński w Polsat News, media będą finansowane z opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić obecnie obowiązujący abonament. - Chcielibyśmy uzyskać do 1,5 mld zł na media publiczne: telewizja, radio, także agencja - mówił.

Jak dodał, reklamy "będą, ale w ograniczonym zakresie, nie tak jak w mediach komercyjnych". - Chcemy utrzymać jeszcze tę możliwość finansowania poprzez reklamy, ale chcemy także, by podział tego tortu finansowego był bardziej zrównoważony - podkreślił.

d2l7hyf

Wyjaśnił, że połowa środków przeznaczanych na media będzie trafiać do mediów lokalnych. - Chcemy, by dziennikarze lokalni, stacje lokalne, były w większym stopniu uczestnikami tej podaży misji publicznej - podkreślił.

W wywiadzie dla PAP Gliński jeszcze jako kandydat na wicepremiera i ministra kultury w rządzie Beaty Szydło mówił, że mediami jako narodowymi instytucjami kultury kierować będą jednoosobowe zarządy. Za przekształcenie mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej - odpowiedzialny ma być Krzysztof Czabański w randze pełnomocnika premier Szydło.

d2l7hyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l7hyf
Więcej tematów