Trwa ładowanie...

Piotr C. podejrzany o szpiegostwo. Jest akt oskarżenia

Gromadzenie dokumentów niejawnych, w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi i kradzież amunicji - to dwa z zarzutów, który postawiono Piotrowi C. Jak informowała wcześniej Prokuratura Krajowa, chodzi o byłego oficera 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Share
Piotr C. podejrzany o szpiegostwo. Jest akt oskarżenia
Źródło: Facebook/ Żandarmeria Wojskowa, fot: żw
d1f8vb1

- Wysłaliśmy 7 kwietnia akt oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie – powiedział prokurator Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak wyjaśnił, najpoważniejszy zarzut jest związany z gromadzeniem dokumentów papierowych i elektronicznych, w tym dokumentów niejawnych, w celu udzielenia ich obcemu wywiadowi.

Piotra C. oskarżono także o to, że: samowolnie zabrał z jednostki wojskowej 3 sztuki amunicji. Oskarżony był poszukiwany listem gończym, Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała go na początku grudnia 2016 r. w okolicach Kazimierza Dolnego. Następnie mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Za zarzucone przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawę prowadził wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, pod nadzorem departamentu ds. wojskowych Prokuratury Krajowej. Ta ostatnia podawała, że chodzi o byłego oficera 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, która powstała w miejsce 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa nie informowały, na czym miała polegać działalność porucznika, ani na rzecz jakiego państwa miał on działać.

d1f8vb1

Informatorzy "Gazety Wyborczej" podkreślali w 2015 r., że działalność oficera nie miała żadnego związku z katastrofą smoleńską. Oficer - zdaniem gazety - miał zostać zatrzymany w 2014 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Nie został aresztowany; przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jak wynika z listu gończego, w międzyczasie odszedł ze służby.

Według mediów w tej sprawie doszło do zatargu między SKW a prokuraturą o skalę zarzutów – SKW chciała zarzutu szpiegostwa, a prokuratura wojskowa - uznania działań oficera za przestępstwo mniejszej wagi, związane z niedopełnienie obowiązków dotyczących materiałów niejawnych.

Źródło: www.warszawa.gov.pl,PAP,WP

d1f8vb1

Podziel się opinią

Share
d1f8vb1
d1f8vb1
Więcej tematów