Pióra w ruch, czyli początek matur
Wojna, człowiek wobec zła, odpowiedzialność za innych, brzydota - to tematy, które jako "pewniaki" wymieniali warszawscy maturzyści. Punktualnie o godz. 9 absolwenci szkół średnich dziennych rozpoczęli egzamin dojrzałości.
"Chciałbym pisać o miłości..."
"Kiedyś młodzi ludzie nastawiali się na maturze na konkretne epoki: Romantyzm, Pozytywizm, albo na konkretnego autora. Teraz oczekują tematów odnoszących się do różnych aspektów człowieczeństwa. Częściej niż kiedyś chcą także pisać o poezji" - powiedział Tadeusz Bąk, wychowawca jednej z klas maturalnych w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
"Chciałbym pisać przede wszystkim o miłości. Poświęcono jej wiele wspaniałych utworów, zarówno prozą, jak i wierszem" - powiedział Marek, maturzysta z Mickiewicza, który jako talizman na szczęście zabrał z sobą na egzamin misia od dziewczyny.
"Nie mam żadnego wymarzonego tematu. Wiem tylko, że nie chcę interpretować poezji. Jeśli chodzi o mnie, to test odpada" - powiedziała Kasia.
"Trudno powiedzieć, czy się boję, czy nie. Nie potrafię nazwać tego, co w tej chwili czuję. Od wczoraj staram się nie stresować. Prawie wcale wczoraj niczego nie powtarzałam" - dodała jej koleżanka Asia.
508 tysięcy dojrzałych osób
Chęć przystąpienia w maju do egzaminów dojrzałości zadeklarowało 508 tys. absolwentów szkół średnich wszystkich typów.
Zgodnie z regulaminem matur abiturienci mają do wyboru jeden z czterech tematów. Trzy z nich wymagają napisania tekstu własnego. Czwarty z tematów zawiera tekst literacki. Będą do niego dołączone pytania odnoszące się do tekstu. Maturzyści wybierający czwarty temat muszą napisać także krótkie wypracowanie na jeden z dwóch tematów związanych z tekstem. Na napisanie prac przewidzianych jest pięć godzin.
To dopiero początek
W środę, w drugim dniu matur, abiturienci muszą napisać pracę z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki, chemii lub języka obcego. Kilka dni później, po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.
Dotychczasową starą maturę zdawało w skali kraju ok. 85% abiturientów. Dane różnią się jednak zależnie od rodzaju szkoły i regionu Polski.
We wtorek, obok egzaminu dojrzałości zorganizowanego według starych zasad, rozpoczęła się także kolejna poprawkowa sesja egzaminacyjna nowych matur. Egzamin zdają zarówno ci abiturienci, którzy nie zdali egzaminu w ubiegłym roku, jak i osoby, które zdały egzamin maturalny, ale chcą poprawić oceny.(an)