Pionierska operacja wszczepienia stymulatora serca
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia
stymulatora serca przy użyciu metody ultrasonografii
wewnątrzsercowej przeprowadzili lekarze ze Szpitala
Klinicznego nr 2 im. WAM (Wojskowej Akademii Medycznej)
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
28.04.2004 16:55
Jak poinformował kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej i Kardiodiabetologii szpitala dr Leszek Markuszewski, zabieg przeprowadzono pod nadzorem lekarzy z Uniwersyteckiego Ośrodka Kardiologicznego w Londynie.
"Było to wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, urządzenia, które ma możliwość stymulacji serca i przerywania groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Przeprowadzono to pod kontrolą echokardiografii wewnątrzsercowej" - wyjaśnił Markuszewski.
Pacjent, któremu wszczepiono stymulator serca, to 44-letni mężczyzna z dużym uszkodzeniem serca z grupy wysokiego ryzyka nagłego zgonu sercowego. Przeprowadzony zabieg pozwala uniknąć groźnych dla życia powikłań.
W metodzie ultrasonografii wewnątrzsercowej specjalna głowica na cienkim cewniku wprowadzana jest do prawej komory serca. Metoda ta uwidacznia anatomię serca i pozwala ujrzeć wyodrębnione struktury, dzięki czemu można znaleźć odpowiednie miejsce na dokonanie implantacji elektrod. Łódzki szpital posiada jeden z najnowszych na świecie echosonografów z aplikacją echosonografii wewnątrzsercowej.