Trwa ładowanie...
d2ngf9i

Pilny rezonans? Nie w tym roku

Nakłady na badania rezonansem magnetycznym w Małopolsce wzrosły w ciągu 10 lat o 450 proc. Nie zlikwidowało to kolejek pacjentów czekających na diagnozę - alarmuje "Dziennik Polski".
Share
Pilny rezonans? Nie w tym roku
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d2ngf9i

Dziennikarze "Dziennika Polskiego" sprawdzili ile trzeba czekać na badanie rezonansem magnetycznym w Krakowie i okolicach. W tym roku miejsc już nie ma, a najwcześniej udało się zapisać na luty. Wiele placówek nie prowadzi na razie zapisów na przyszły rok.

Co z pacjentami, którzy wymagają niezwłocznego badania? - Lekarz powinien zaznaczyć na skierowaniu, że to pilny przypadek. Tacy pacjenci są przyjmowani w ramach odrębnej, szybszej kolejki - odpowiada Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według gazety, ze skierowaniem z dopiskiem "pilne" jest szansa na badanie dopiero pod koniec grudnia tego roku. Wszystkie ośrodki tłumaczą kolejki niskimi kontraktami z NFZ.

Fundusz wyliczył, że w ciągu 10 lat nakłady na badania rezonansem w Małopolsce wzrosły o ponad 450 procent. - Badania te stają się coraz powszechniejsze i trzeba przygotować się do dalszego wzrostu ich liczby - mówi prof. Andrzej Urbanik, wojewódzki konsultant w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

d2ngf9i

Podziel się opinią

Share
d2ngf9i
d2ngf9i
Więcej tematów