Trwa ładowanie...
26-01-2015 14:10

Pilne spotkanie NATO ws. Ukrainy. UE nie wyklucza sankcji

Nadzwyczajne spotkanie Komisji NATO-Ukraina zwołano w Brukseli w związku z nasileniem walk na wschodniej Ukrainie - poinformował Sojusz w komunikacie. UE nie wyklucza zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Pilne spotkanie NATO ws. Ukrainy. UE nie wyklucza sankcjiŹródło: PAP/EPA, fot: Sergey Vaganov
d4ixjmg
d4ixjmg

Ambasadorowie państw NATO i Ukrainy spotkali się ok. godz. 14 w kwaterze głównej Sojuszu. W minioną sobotę szef NATO Jens Stoltenbberg oświadczył, że doszło do znacznej eskalacji walk na wschodniej Ukrainie i wiele wskazuje na dużą ofensywę separatystów w różnych miejscach w regionach donieckim i ługańskim. Stoltenberg zarzucił rosyjskim wojskom, że wspierają separatystów na Ukrainie zaawansowanym sprzętem, w tym systemami obrony przeciwlotniczej.

Z kolei na czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwołała nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z sytuacją na Ukrainie.

Zaostrzone sankcje?

- Oczekujemy, że ministrowie ocenią wydarzenia na wschodniej Ukrainie i zastanowią się nad tym, jak na to zareagować. Jak już wiele razy powtarzaliśmy, w zależności od sytuacji sankcje (wobec Rosji) mogą zostać złagodzone albo wzmocnione - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz.

Według unijnych źródeł na razie nowe sankcje wobec Rosji nie są przygotowywane, ale w czwartek ministrowie mogą zlecić przygotowanie decyzji o zaostrzeniu restrykcji.

d4ixjmg

W sobotę Mogherini ostrzegła, że nasilenie konfliktu na wschodzie Ukrainy nieuchronnie doprowadzi do pogorszenia relacji UE-Rosja. Polski prezydent Bronisław Komorowski oświadczył zaś w poniedziałek, że odpowiedzią Unii Europejskiej na wydarzenia w Mariupolu powinno być "świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

W sobotnim ostrzale Mariupola na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 30 osób, a ok. 100 zostało rannych. Władze tego miasta oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

Pomoc dla ludności

W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 15 mln euro na pomoc humanitarną dla ludności regionów dotkniętych konfliktem, w tym Mariupola. Środki te mają pomóc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb ludności, jak zapewnienie schronienia, żywności, wody, opieki medycznej i ciepłej odzieży.

W ramach operacji "Most powietrzny UE" trzy samoloty transportowe dostarczą pomoc w rejony objęte konfliktem, w tym na tereny zajęte przez separatystów. Na wschód Ukrainy wyrusza także konwoje ciężarówek z pomocą humanitarną. Najwięcej wsparcia udzielają Ukrainie Niemcy, Polska, Austria, Finlandia, Dania, Francja, Łotwa, Estonia, Litwa, Chorwacja i Słowenia.

Zobacz również: Prorosyjscy separatyści ostrzeliwują Mariupol
d4ixjmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ixjmg
Więcej tematów