PolskaPiknik Radia Maryja. Bp Śmigiel: "Miłość cielesna w małżeństwie jak modlitwa"

Piknik Radia Maryja. Bp Śmigiel: "Miłość cielesna w małżeństwie jak modlitwa"

W sobotę odbywa się piknik słuchaczy Radia Maryja - "Dziękczynienie w Rodzinie". Mszę świętą odprawił ks. bp Wiesław Śmigiel. W trakcie kazania duchowny zaapelował o podejmowanie trudu ocalenia małżeństw i rodzin. - Miłość cielesna, jeśli jest realizowana w małżeństwie sakramentalnym, jest jak modlitwa, która uświęca - mówił biskup.

Piknik Radia Maryja. Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla
Piknik Radia Maryja. Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla
Źródło zdjęć: © PAP | Tytus Żmijewski
Sylwia Bagińska

Piknik Radia Maryja rozpoczął się w sobotę o godzinie 11:00. Głównym punktem tego wydarzenia była uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

W trakcie homilii duchowny zaapelował o to, aby podejmować trud ocalenia małżeństw i rodzin. Biskup miał na myśli szczególnie tych, którzy przeżywają kryzys.

Toruń. Bp Śmigiel o rodzinie

W trakcie kazania biskup przywołał fragment Listu św. Pawła do Kolosan. Duchowny przekazał, że ten tekst powstał, aby odpowiedzieć na niepokoje, które pojawiły się wśród wspólnot chrześcijańskich.

- W pierwszym czytaniu usłyszeliśmy fragment Listu św. Pawła do Kolosan. Tekst ten powstał w odpowiedzi na niepokoje, które we wspólnocie chrześcijańskiej wzbudziły nauki niektórych nauczycieli, którzy przybyli z zewnątrz. Pod ich wpływem niektórzy chrześcijanie zaczęli wybierać z nauki Chrystusa tylko niektóre elementy i zasady, które wydawały się im atrakcyjne, potrzebne lub modne. Pojawiło się to, co współcześnie nazywamy selektywizmem prawd wiary i zasad życia. (…) Odwołując się do współczesnych obrazów, można stwierdzić, że niektórzy chrześcijanie, tego pierwszego Kościoła, młodego Kościoła, zaczęli traktować ten Kościół jak hipermarket, z którego wybieramy to, co nam się podoba albo mamy akurat na to ochotę - cytuje słowa biskupa portal radiomaryja.pl.

Duchowny w trakcie kazania zapytał, czy problemy Kolosan nie przypominają tych współczesnych. Biskup Śmigiel zaznaczył, że wszystkie kazania są nadal aktualnie i nie trzeba ich specjalnie tłumaczyć.

Kapłan dodał, że w dalszej części Listu św. Paweł tłumaczył, jak ważne jest znaczenie ciała i ducha. Biskup dodał, że teologię ciała ludzkiego w swoim nauczaniu rozwinął także św. Jan Paweł II, który jest patronem rodzin.

– Teologię ciała ludzkiego rozwinął w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II, w którego Sanktuarium dzisiaj jesteśmy, podkreślając, że jesteśmy Świątynią Ducha Świętego, a miłość cielesna, jeśli jest realizowana w małżeństwie sakramentalnym, jest jak modlitwa, która uświęca. Z tego wynikają daleko idące konsekwencje. Ciało człowieka jest ważne i trzeba o nie dbać, ale nie posuwać się do próżności w tym zakresie. Trzeba szanować każdego człowieka, ale grzech zauważać i upominać. Z tego wynika, że życie ludzkie jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci, a szacunek dla życia jest bezwarunkowy – podkreślił kapłan.

Biskup Śmigiel zaapelował do wiernych o to, aby podejmowali trud, aby ocalić małżeństw i rodziny, które znalazły się w kryzysie.

– Małżeństwa i rodziny potrzebują dziś naszego szacunku, uznania, wdzięczności, wsparcia duchownego, ale też własnego wysiłku, połączonego z otwarciem na łaskę Pana Boga. Proszę wszystkich, abyśmy odważnie, każdy według swojego powołania, podejmowali trud ocalenia małżeństw i rodzin, szczególnie tych, które przeżywają kryzysy - powiedział duchowny w trakcie wygłoszonej homilii podczas uroczyści organizowanych przed Radio Maryja.

Zobacz też: Stan wyjątkowy. Gen. Stanisław Koziej o działaniach służb

Piknik Radia Maryja. Koncert Bayer Full

W uroczystościach w Toruniu udział wziął m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek oraz Wojciech Skurkiewicz, który jest wiceminister obrony narodowej.

- Wielkie dni przeżywamy i przeżywać będziemy. Krótko będę mówił, tak jak ojciec dyrektor kazał: to jest historia, która dzieje się na naszych oczach. To jest coś, na co czekaliśmy. 30 lat Radia Maryja za chwilkę, a dosłownie za osiem dni beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i wspomnę jego książkę, którą daliśmy do lektur. Prosimy nauczycieli, żeby ją polecali i wymagali od uczniów jej czytania - powiedział w swoim wystąpieniu szef resortu Szkolnictwa.

O godzinie 14:00 w Amfiteatrze nad Wisłą odbył się koncert Bogdana Trojanka i zespołu Terne Roma. Po godzinie 15:00 została odmówiona modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia.

To jednak nie koniec wydarzeń. O 15:30 rozpoczął się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. O 17 zaplanowano procesję różańcową. Piknik Radia Maryja ma zakończyć się koncertem zespołu Bayer Full.

Źródło: radiomaryja.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (586)