Trwa ładowanie...
10-09-2014 13:50

Piknik, konkurs i warsztaty - czyli krakowskie obchody "Dnia bez samochodu"

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu odbędą się pod hasłem "Nasze ulice, nasz wybór". W dniach 16-22 września Kraków przygotował dla mieszkańców atrakcje związane ze zrównoważonym transportem.

Piknik, konkurs i warsztaty - czyli krakowskie obchody "Dnia bez samochodu"Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d46simk
d46simk

Miasto Kraków w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu będzie brał udział już po raz piętnasty, zaś w Europejskim Dniu bez Samochodu po raz trzynasty.

- Warto promować zrównoważony transport oraz zwiększać świadomość mieszkańców w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu - mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa, podczas konferencji prezentującej tegoroczną edycję Tygodnia Mobilności. - Kraków od lat prowadzi działania na rzecz uspokojenia ruchu samochodowego w Śródmieściu, staramy się oddawać pieszym coraz więcej przestrzeni zajmowanej kiedyś przez auta - podkreślał Trzmiel.

We wtorek, 16 września, odbędzie się tradycyjny przejazd rowerowy z udziałem władz miasta. Wyjazd o godz. 12:00 spod budynku Urzędu Miasta. Trasa będzie prowadzić nas po Nowej Hucie. Kolejnego dnia wszyscy chętni będą mogli zrobić kartę rowerową oraz uczestniczyć w warsztatach z obsługi miejskich rowerów.

W czwartek, 18 września, Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 Krzesławice organizuje rajd rowerowy, a koło Kraków Areny odbędzie się prezentacja ekologicznych pojazdów w ramach konferencji "Ekologiczny Transport Przyszłości". Na ten dzień zaplanowano także m.in. seminarium otwierające projekt pt. "Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie".

d46simk

W piątek odbędzie się akcja Parking Day, która ma pokazać, że poprzez usunięcie pojazdów z parkingów, otrzymujemy doskonałą przestrzeń na aktywność społeczną. Kierowcy będą mogli skontrolować emisję spalin w swoich pojazdach, a na Miasteczku Studenckim AGH zorganizowany będzie festiwal rowerowy - wstęp wolny.

W sobotę o godz. 19:00 w klubie "Pauza In Garden" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych. Na ten dzień zaplanowano również akcje "Rowerem na zakupy" i "Rowerem na targ".

W niedzielę bezpłatnie będzie można zwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na miejsce będzie można dojechać zabytkowym tramwajem linii "0".

22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Wtedy każdy kierowca będzie mógł bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską - wystarczy okazać dowód rejestracyjny. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dokument wraz z osobami towarzyszącymi - w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny będzie na stronie www.ekocentrum.krakow.pl.

d46simk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46simk
Więcej tematów