PolskaPijany rekord

Pijany rekord


Rekordową liczbę pijanych użytkowników pojazdów zatrzymano w długi weekend na polskich drogach. Na podwójnym gazie jechało samochodem 3373 kierowców, z czego 268 w województwie wielkopolskim.

Pijany rekord

Zwykle w weekendowe dni policja zatrzymuje w całym kraju ok. 500 osób prowadzących auta po pijanemu. Tymczasem 1 maja br. padł smutny rekord – przyłapano aż 890 nietrzeźwych kierowców. W pozostałe cztery dni pierwszego majowego weekendu liczba zatrzymywanych także wyraźnie przekraczała statystyczną średnią. Statystyki wielkopolskie nie odbiegają od krajowych.

– Stwierdziliśmy 268 przypadków jazdy po pijanemu – mówi Jarosław Szemerluk z biura prasowego KWP w Poznaniu.

Obywatelskie zatrzymania

Część przypadków jazdy z "procentami" wykryto dzięki pomocy kierowców. O ile użytkownicy dróg na ogół nie pałają pozytywnymi uczuciami do policji drogowej, to w kwestii jazdy po pijanemu ich sympatie są po stronie mundurowych. W walce z plagą pijaństwa na drogach, użytkownicy dróg wspierają policję nie tylko deklaracjami, ale także czynami.

- Coraz częściej otrzymujemy sygnały o osobach prowadzących pojazdy po pijanemu – mówi Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. – Czasami okazuje się, że przyczyną jazdy z naruszeniem prawa nie był alkohol, ale bardzo lekceważący stosunek do prawa danego kierowcy. Zwykle jednak sygnały o kierowaniu autem po pijanemu potwierdzają się.

Bywa, że zbulwersowani kierowcy śledzą nietrzeźwych, nakierowując na nich telefonicznie policję. Zdarzają się też zatrzymania obywatelskie. – To szczególny dowód społecznego braku tolerancji wobec pijanych – ocenia podkom. Szyndler.

Sposoby na bezsilność

Fakt, iż prowadzenie samochodu po pijanemu, stało się w Polsce problemem społecznym, znalazł odbicie w wielu inicjatywach społecznych i policyjnych. W niektórych regionach kraju prowadzone są akcje mające ograniczyć plagę pijaństwa. We Wrocławiu i Warszawie podjęto próby publikowania zdjęć kierowców złapanych na jeździe po pijanemu. W innych rejonach kraju przymierzano się do rekwirowania samochodów nietrzeźwych sprawców przestępstw drogowych (propozycję oprotestowali prawnicy)
. Natomiast w Wielkopolsce (patrz ramka) od jesieni zachęcamy do stosowania kar dodatkowych w postaci publikacji personaliów nietrzeźwych kierowców.

Tolerancyjny parlament

Skuteczność działań przeciw kierowcom ogranicza na ogół tolerancyjne stanowisko sądów w sprawie przes- tępstw drogowych popełnionych z użyciem alkoholu. Stosowane wobec nich kary grzywny i zatrzymywanie praw jazdy nie pomagają. Kary więzienia są rzadkością.

Także parlamentarzyści nie podzielają starań policji i obywateli, by pijani przestali być plagą polskich dróg. Kolejne projekty zmian ustawodawczych (ostatni przygotowywany w kwietniu br.) wprowadzające poważniejsze sankcje wobec jeżdżących na podwójnym gazie trafiają do sejmowych koszy na śmieci. Z każdym dniem przybywa ofiar pijanych piratów...

Przeciw pijanym

Od października 2004 r. prowadzimy akcję przeciw pijanym kierowcom pt. "Piłeś? Jechałeś? Trafisz do gazety". Poświęciliśmy jej dotąd serię artykułów, w których informowaliśmy szczegółowo o rozmiarach zagrożenia plagą pijanych użytkowników dróg. Podawaliśmy rażące przykłady stwarzanych przez nich zagrożeń i zachęcaliśmy organy ścigania do surowszego traktowania niebezpiecznych kierowców.

Kara publikacji

Sąd może wobec nietrzeźwego kierowcy zastosować karę dodatkową w postaci podania do wiadomości publicznej jego personaliów. Zapewniamy możliwość bezpłatnej publikacji na łamach ,,GP’’ danych pijanych użytkowników dróg. Już dwukrotnie skorzystał z takiej publicznej formy kary Sąd Rejonowy z Wrześni.

Krzysztof M. Kaźmierczak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)