Trwa ładowanie...

Pigułka "dzień po". Tusk ogłosił decyzję

Sfinalizowane zostały prace rządowe, jeżeli chodzi o tzw. pigułkę "dzień po". Projekt ustawy zostanie wysłany do Sejmu. Mówimy o dostępie bez recepty od 15. roku życia w górę - przekazał Donald Tusk.

Pigułka "dzień po". Tusk ogłosił decyzjęPigułka "dzień po". Tusk ogłosił decyzjęŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2fyffy
d2fyffy

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk poinformował, że jednym z tematów posiedzenia rządu była kwestia projektu ustawy w sprawie tzw. pigułki "dzień po". Jak przekazał, prace zostały w tej kwestii sfinalizowane. - Projekt ustawy zostanie wysłany do Sejmu - dodał.

Jak przekazał premier, w projekcie ustawy znajduje się zapis o tym, że antykoncepcja awaryjna ma być dostępna dla pacjentów powyżej 15 roku życia bez recepty. Poniżej tego wieku, konieczna będzie recepta.

"Lek powinien być powszechnie dostępny"

Premier uściślił, że nie chodzi o tabletkę wczesnoporonną, "co budziło emocje w wielu kręgach". Mowa o specyfiku, który zapobiega zajściu w ciążę.

d2fyffy

Stwierdził, że rozwiązanie, na które zdecydował się rząd, jest najbardziej powszechne wśród innych krajów Unii Europejskiej. - Umożliwi powszechny dostęp do antykoncepcji awaryjnej, dla tych wszystkich, dla których ona była właściwie niedostępna - ocenił.

- Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby zdać sobie sprawę, jak działa ten lek antykoncepcyjny. Czas odgrywa tu kluczową rolę i fakt, że wymagana była recepta, bardzo często oznaczał, że tak de facto antykoncepcja awaryjna była niedostępna dla zainteresowanych - dodał premier Tusk.

- Sama ustawa jest bardzo prosta, zmienia jeden krótki zapis. Mam nadzieję, że na etapie prac w parlamencie i później, gdy ustawa znajdzie się na biurku prezydenta, że nie będzie żadnych obiekcji czy prób wetowania tej ustawy. Wydaje się bezdyskusyjne, że ten lek powinien być powszechnie dostępny dla zainteresowanych - powiedział Donald Tusk.

d2fyffy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fyffy
Więcej tematów