Pieskow ostrzega UE. "Obcina gałąź, na której siedzi"
- Rosja nie pozostawi bez odpowiedzi decyzji UE o transferze dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow cytowany przez agencję TASS. Ostrzegł też Europejczyków, że takimi działaniami "odcinają gałąź, na której siedzą".
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
- Europejczycy zrozumieją, że zakwestionujemy tę decyzję. Być może będzie to kwestia nie roku, a dziesięcioleci, ale nie zostawimy tego tak – powiedział Dmitrij Pieskow o unijnych planach przeniesienia dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów do Ukrainy.
Pieskow zwrócił uwagę, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta, Europejczycy "sami zniszczą swoją atrakcyjność inwestycyjną, podstawy prawa handlowego, podstawy swojej gospodarki".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeżyła zamach pod Moskwą. Relacja ocalałej: Nagle straciłam przytomność
- Ponieważ własność prywatna lub prawo państwa do jej majątku jest święte, nie można tego ruszać. A jeśli raz to naruszą, spotkają się z natychmiastową reakcją inwestorów i zniszczą reputację, na którą pracowali przez wiele dziesięcioleci. Mówiąc najprościej, odetną gałąź, na której siedzą – wyjaśnił.
Unia o rosyjskich aktywach
W ubiegłym tygodniu rozpoczął się szczyt unijnych przywódców, podczas którego omawiano między innymi plan przekazania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Kijowa.
Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, przedstawił założenia planu, zgodnie z którym Unia Europejska miałaby przeznaczyć 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy. Borrell uważa, że podjęcie takiej decyzji przez państwa członkowskie mogłoby oznaczać przekazanie około 3 miliardów euro rocznie na rzecz Ukrainy.
Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku kraje zachodnie zdecydowały się na zamrożenie prawie połowy rezerw walutowych Moskwy, co stanowi około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro z tych środków znajduje się w Unii Europejskiej, głównie w Euroclear - międzynarodowej instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.
Źródło: Agencja TASS, WP Wiadomości