Trwa ładowanie...
d4fm57z

Pierwszy w tym roku bocian wylądował w Kłopocie

Przyrodnicy z jedynego w Polsce Muzeum Bociana Białego w Kłopocie (Lubuskie) powitali pierwszego w tym roku bociana. Ptak wylądował w wiosce w niedzielę w południe. Wbrew tradycji z kilku minionych lat, wybrał inne gniazdo niż zwykle.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy w tym roku bocian wylądował w Kłopocie
(PAP/EPA, Fot: Patrick Pleul)
d4fm57z

- To najwcześniejszy przylot od trzech lat. Z naszych notatek wynika, że w zeszłym roku pierwszy bocian zawitał do nas dopiero 30 marca, rok wcześniej był to 24 marzec, a w 2011 roku 27 dzień marca - powiedział Krzysztof Gajda z kłopockiego muzeum. Kłopot nazywany jest bocianią wioską nie bez powodu; w samej wsi i jej okolicy znajduje się 35 bocianich gniazd.

W 2003 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego. Stało się tak właśnie z uwagi na dużą liczbę bocianich gniazd na stosunkowo niedużym terenie. To sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Tradycyjnie pod koniec czerwca przyrodnicy będą zaglądać do bocianich gniazd, liczyć i obrączkować młode, a także pobierać krew do badań morfologicznych. Ma to na celu monitorowanie kondycji ptaków.

2013 rok był pechowy dla bocianich par. Przeciągająca się zima i niekorzystna pogoda wczesną wiosną sprawiły, że wiele młodych ptaków padło. - Szacujemy, że w rejonie Kłopotu z 40 ptaków wyklutych z jaj dojrzało jedynie 11, i odleciało na zimę. Ta wiosna zaczęła się znacznie przyjaźniej dla bocianów i wiążemy z tym nadzieję - dodał Gajda. Kłopot znajduje się w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.

Takie warunki to raj dla bocianów, które odchowują tu młode. W Muzeum Bociana Białego w Kłopocie można zobaczyć wystawę poświęconą tym ptakom. Jest też salka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W tym samym budynku jest baza noclegowa dla turystów, obok znajduje się pole namiotowe. Można z tego miejsca wyruszyć ścieżką edukacyjną na wycieczkę po okolicy.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d4fm57z

Podziel się opinią

Share
d4fm57z
d4fm57z
Więcej tematów