Trwa ładowanie...
d2k5j3u
29-03-2007 14:30

Pierwszy u dorosłego zabieg z użyciem integry

Pierwszy w Polsce u dorosłego pacjenta
zabieg z użyciem integry, czyli tzw. sztucznej skóry,
przeprowadzono w Zachodniopomorskim Centrum Leczenia
Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach.

d2k5j3u
d2k5j3u

Lekarze Centrum podjęli się rekonstrukcji lewej dłoni 25-letniego studenta politologii Michała M., który uległ rok temu poparzeniom podczas wybuchu gazu na stacji paliw. Młody mężczyzna doznał wówczas rozległych oparzeń twarzy i dłoni.

Zabieg łącznie z bezpośrednim przygotowaniem do niego trwał ok. trzech godzin. Pacjentowi wycięto bliznowate zmiany zniekształcające dłoń. Na te miejsca położono integrę, nazywaną przeze mnie inteligentną skórą. Pacjent jest po operacji w dobrej kondycji. Znieczulono jedynie operowaną dłoń, tak że przez cały czas trwania zabiegu mógł przez słuchawki słuchać muzyki - poinformował przeprowadzający operację dr Andrzej Krajewski.

Dzięki zabiegowi Michał ma szansę na odzyskanie ok. 80 proc. sprawności ciężko poparzonej dłoni - powiedział dr Krajewski. Zapowiedział, że prawa dłoń mężczyzny zostanie także wkrótce zoperowana.

Jak wyjaśnił dr Krajewski, po roku od wypadku rany się zagoiły, jednak przerostowe blizny spowodowały ograniczenie funkcji dłoni. Zabieg tradycyjną metodą przeszczepu wiązałby się z ryzykiem trwałego kalectwa dłoni pacjenta - podkreślił.

d2k5j3u

Integra to model inteligentnego opatrunku, który można porównać do silikonowej siatki. Komórki skóry pacjenta wrastają między jej oczka, co powoduje, że substytut skóry zostaje przyjęty niczym skóra własna. Na wierzchu ma silikonową ochronną powłokę, którą później się ściąga, a w to miejsce przeszczepia po 3-4 tygodniach naskórek pobrany z niepoparzonej części ciała pacjenta. Potem pacjenta czeka rehabilitacja.

Integra jest bardzo kosztownym materiałem - przeprowadzenie zabiegu w gryfickim Centrum było możliwe dzięki jego sfinansowaniu przez prywatną firmę zajmującą się jej sprzedażą i dystrybucją. Jak dodał dr Krajewski, szpital będzie się starał o indywidualne finansowanie zabiegów z użyciem integry przez szczeciński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy nadzieję, że dokonamy przełomu w popularyzacji leczenia poprzez wszczepianie integry i w przyszłości dzięki środkom z NFZ więcej pacjentów z ciężkimi poparzeniami będzie miało szansę na wyleczenie - podkreślił.

Do tej pory zabieg integry był w Polsce przeprowadzany wyłącznie u dzieci. Pierwszą pacjentką w Polsce była dziewięcioletnia Andżelika, która w 2005 r. uległa wypadkowi w domu - zapaliła się na niej piżama. Dziewczynka miała poparzonych ok. 70% ciała. Zabieg przeprowadzono ponad rok temu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Do tej pory takiemu leczeniu poddano ok. 20 dzieci.

d2k5j3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k5j3u
Więcej tematów