Trwa ładowanie...
d3852i0
d3852i0

Pierwszy na świecie przeszczep obu dłoni u dziecka

W Filadelfii dokonano pierwszego na świecie przeszczepu obu dłoni u dziecka. 8-letni Zion Harvey, u którego wykonano operację, czuje się dobrze. Zaledwie cztery lata temu ten sam zespół lekarzy po raz pierwszy przeszczepił dłonie dorosłemu pacjentowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3852i0

Zion Harvey stracił obie dłonie i stopy kilka lat temu w wyniku poważnej infekcji o nieustalonej etiologii. Amputacja była jedyną szansą na przeżycie. 8-latek ma za sobą również przeszczep nerki. Matka chłopca w wywiadzie dla "Time" mówiła, że operacja dłoni wynikała z przesłanek medycznych, ale ostateczną decyzję podjął Zion, który "marzył, by robić to, co inne dzieci".

Przeszczep dłoni u Ziona wykonano w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii zaledwie trzy miesiące po wpisaniu go na listę oczekujących na operację. Chłopiec dostał dłonie od anonimowego dawcy. - Co roku w bazie dawców pojawia się tylko około 15 dzieci, od których możnaby pobrać dłonie. Fakt, że Zion został wpisany na listę oczekujących w kwietniu, a już w lipcu miał operację, jest niesamowity - podkreślał szef zespołu chirurgów prowadzących przeszczep u ośmiolatka, dr L. Scott Levin.

d3852i0

10-godzinny zabieg przeprowadzał zespół składający się z 40 osób - lekarzy specjalizujących się w chirurgii rekonstrukcyjnej i ortopedycznej, anestezjologów, radiologów i pielęgniarek. Zostali podzieleni na cztery grupy - dwie z nich zajmowały się pobraniem dłoni od dawcy, a pozostałe dwie na przeszczepieniu ich chłopcu.

- Zabieg był rezultatem wielu lat przygotowań, a następnie miesięcy planowania. Sukces pierwszego przeszczepu, wykonanego w 2011 roku u dorosłego pacjenta, dał nam podstawę do dostosowania skomplikowanych technik i skoordynowania działań niezbędnych do wykonania podobnej procedury u dziecka - mówił dr Levin po przeszczepie.

Zion, który ma też dwie protezy nóg, przyzwyczaja się do swoich nowych rąk. Codziennie poddawany jest intensywnej rehabilitacji. Jego mama mówi, że z każdym dniem widać poprawę.

Źródło: sciencealert.com

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów