Trwa ładowanie...

Pierwsze zmiany w prawie łowieckim. "Odsuniemy polowania od zabudowań"

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział pierwsze zmiany w prawie łowieckim. Jak dodał, jeszcze tego samego dnia przedstawi odpowiednie zmiany do projektów, które są już w Sejmie.

Pierwsze zmiany w prawie łowieckim. "Odsuniemy polowania od zabudowań"Źródło: East News, fot: Reporter
d2uo570
d2uo570

We wtorek minister Kowalczyk przedstawił w rozmowie w TVP1 kilka modyfikacji do projektów ustaw, które są już w Sejmie. Zapowiedział m.in., że podniesiona zostanie minimalna odległość od zabudowań, w której można polować.

- Organizacje społeczne oczekują że będzie to 500 m. Nie sądzę, żeby taka właśnie odległość została wprowadzona, bo wykluczy to niektóre tereny z polowań w ogóle - tłumaczył w rozmowie ze telewizją minister. - Wtedy nie zgodzą się na to rolnicy. Musimy gdzieś to wypośrodkować. To będzie taka propozycja, która rzeczywiście odsunie polowania od zabudowań, ale nie wykluczy całych obszarów - zaznaczył.

Minister środowiska zwrócił uwagę na wysokie oczekiwania rolników względem polowań, "ze względu na szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzęta" oraz strach przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

d2uo570

- Uważam, że bez potrzeby nie należy zabijać zwierząt i liczę, że kompromis jakoś uda się wypracować - żywi nadzieję Henryk Kowalczyk. - Ale kompromis zwykle jest taki, że żadna strona nie jest zadowolona i tak pewnie będzie.

Przed nowym ministrem środowiska wiele sprzecznych interesów do pogodzenia. To właśnie obowiązująca specustawa dotycząca zwalczania ASF znacząco zmieniła prawo łowieckie. Zgodnie z jej zapisami możliwy jest odstrzał dzików na terenach chronionych. Dodano także przepis, który przewiduje karanie osób, które umyślnie utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania.

d2uo570
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uo570
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj