Trwa ładowanie...

Pierwsze zmiany w prawie łowieckim. "Odsuniemy polowania od zabudowań"

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział pierwsze zmiany w prawie łowieckim. Jak dodał, jeszcze tego samego dnia przedstawi odpowiednie zmiany do projektów, które są już w Sejmie.

Share
Pierwsze zmiany w prawie łowieckim. "Odsuniemy polowania od zabudowań"
Źródło: East News, fot: Reporter
d35xzxd

We wtorek minister Kowalczyk przedstawił w rozmowie w TVP1 kilka modyfikacji do projektów ustaw, które są już w Sejmie. Zapowiedział m.in., że podniesiona zostanie minimalna odległość od zabudowań, w której można polować.

- Organizacje społeczne oczekują że będzie to 500 m. Nie sądzę, żeby taka właśnie odległość została wprowadzona, bo wykluczy to niektóre tereny z polowań w ogóle - tłumaczył w rozmowie ze telewizją minister. - Wtedy nie zgodzą się na to rolnicy. Musimy gdzieś to wypośrodkować. To będzie taka propozycja, która rzeczywiście odsunie polowania od zabudowań, ale nie wykluczy całych obszarów - zaznaczył.

Minister środowiska zwrócił uwagę na wysokie oczekiwania rolników względem polowań, "ze względu na szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzęta" oraz strach przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

d35xzxd

- Uważam, że bez potrzeby nie należy zabijać zwierząt i liczę, że kompromis jakoś uda się wypracować - żywi nadzieję Henryk Kowalczyk. - Ale kompromis zwykle jest taki, że żadna strona nie jest zadowolona i tak pewnie będzie.

Przed nowym ministrem środowiska wiele sprzecznych interesów do pogodzenia. To właśnie obowiązująca specustawa dotycząca zwalczania ASF znacząco zmieniła prawo łowieckie. Zgodnie z jej zapisami możliwy jest odstrzał dzików na terenach chronionych. Dodano także przepis, który przewiduje karanie osób, które umyślnie utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania.

d35xzxd

Podziel się opinią

Share
d35xzxd
d35xzxd
Więcej tematów