Trwa ładowanie...
d3n0s8k

Pierwsze wyniki wyborów samorządowych w Chorwacji

W Chorwacji zakończyły się wybory samorządowe. Wybierano władze gmin, miast i województw. Pierwsze sondaże wskazują, że socjaldemokratyczna partia premiera Ivica Raczana prowadzi w dwóch największych miastach: Zagrzebiu i Splicie.

Share
d3n0s8k

Według chorwackiej telewizji HRT, socjaldemokraci uzyskali w Zagrzebiu 27% głosów. Oznacza to, że wybór nowego burmistrza stolicy zależeć będzie teraz od potencjalnych partnerów politycznych, z którymi SPD wejdzie w koalicję. Unia Demokratyczna (HDZ) byłego prezydenta chorwackiego Franjo Tudżmana uzyskała w stolicy 19-procentowe poparcie.

SPD prowadzi także w drugim co do wielkości mieście Chorwacji - w Splicie. Socjaldemokraci uzyskali tam 29% głosów wyborców. Unia Demokratyczna uplasowała się na drugim miejscu uzyskując 17-procentowe poparcie.

Wybory samorządowe w Chorwacji są pierwszymi, które przeprowadzono od zakończenia 10-letnich rządów Unii Demokratycznej. Unia, po przegraniu wyborów parlamentarnych i prezydenckich, z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości politycznej i, według prognoz, może liczyć na 10-procentowe poparcie.

Wybory przeprowadzono według uchwalonej w marcu proporcjonalnej ordynacji wyborczej. W tym samym czasie przyjęto także ustawę o samorządzie terytorialnym, która wprowadza decentralizację państwa. (mag)

d3n0s8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n0s8k
d3n0s8k
Więcej tematów