Pierwsze wybory parlamentarne w Czarnogórze
W Czarnogórze odbyły się pierwsze wybory parlamentarne i lokalne po ogłoszeniu w czerwcu niepodległości tej republiki.
Według Państwowej Komisji Wyborczej, do godz. 18.00 głosy oddało około 57% uprawnionych.
Faworytem jest koalicja rządzącego od 16 lat prozachodniego premiera Milo Djukanovicia. Szef rządu powiedział dziennikarzom, że oczekuje "absolutnego zwycięstwa", tzn. wystarczającej liczby mandatów, by koalicja mogła samodzielnie utworzyć nowy rząd.
Także analitycy przewidują kolejną kadencję Djukanovicia; ich zdaniem, wyborcy dadzą mu możliwość dokończenia tego, co rozpoczął. Djukanović zapowiada wprowadzenie Czarnogóry do NATO i Unii Europejskiej.
Ok. 475 tysięcy uprawnionych wybierało 81 kandydatów do Zgromadzenia Republiki Czarnogóry. Sześć koalicji, pięć partii i "Grupa Obywatelska" zgłosiły łącznie 747 kandydatów.
Obecna koalicja przypominała w kampanii wyborczej swe zasługi w odzyskaniu przez Czarnogórę niepodległości i argumentowała, że republika musi zrzucić z siebie bagaż polityczny związków z Serbią i dążyć do integracji z Unią Europejską i NATO.
Wybory w Czarnogórze były monitorowane przez 176 obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Czarnogóra proklamowała niepodległość 3 czerwca po historycznym referendum 21 maja, w którym ponad 55 procent głosujących opowiedziało się za rozpadem związku federacyjnego z Serbią.