PolskaPierwsze wszczepienia implantów ślimakowych w Lublinie

Pierwsze wszczepienia implantów ślimakowych w Lublinie

Leczenie głuchoty poprzez wszczepienie
implantu ślimakowego rozpoczęła Klinika Otolaryngologii Akademii
Medycznej w Lublinie. W czwartek wykonano tam dwie pierwsze takie
operacje: u 30-letniego mężczyzny i 16-letniej dziewczyny. W ten
sposób Lublin stał się piątym ośrodkiem w kraju, w którym stosuje
się tę metodę.

Jest to sprawdzona, bezpieczna i powszechna na Zachodzie metoda leczenia głuchoty. W Polsce jednak na wszczepienie implantu ślimakowego czeka się około ośmiu lat. To najdłuższa kolejka do tego zabiegu na świecie - podkreślił prof. Wiesław Gołąbek z Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W krajach Unii Europejskiej wykonuje się średnio 8-12 takich zabiegów w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 2,6. Na wszczepienie implantów czeka u nas obecnie ponad 700 pacjentów, w tym ok. 500 dzieci. Rocznie wykonuje się około 100 takich operacji.

Powodem tej sytuacji są m.in. wysokie koszty. Implant ślimakowy kosztuje ok. 70 tys. zł. To, ile będziemy wykonywać takich zabiegów, zależy od środków uzyskanych na ten cel z NFZ. Mam nadzieję, że w tym roku wykonamy jeszcze jedno wszczepienie implantu - powiedział prof. Gołąbek.

Implant ślimakowy to elektroniczna proteza narządu słuchu, złożona z dwóch części. Część wewnętrzna (wszczepiana w ucho wewnętrzne) składa się z implantu i elektrod przewodzących sygnały elektryczne do ślimaka. Część zewnętrzna, mocowana na ciele, złożona jest z mikrofonu, mikroprocesora mowy i transmitera.

Implant ślimakowy zastępuje uszkodzone lub nieobecne włókna nerwowe, wchodzące w skład nerwu słuchowego. Leczenie tą metodą stosuje się u osób, którym nie pomagają aparaty słuchowe oraz u dzieci z głuchotą wrodzoną. Najlepsze efekty można uzyskać, gdy operacja u tych dzieci wykonana zostanie między pierwszym a drugim rokiem życia. Wszczepienie implantu umożliwia wówczas dzieciom głuchym normalny rozwój i edukację szkolną.

Leczenie za pomocą implantów ślimakowych stosowane jest na świecie od ponad 25 lat. W Polsce pierwszy taki zabieg wykonano w 1992 r. w Instytucie Fizjologii i Patologii w Warszawie. Ponadto wszczepienia wykonują Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznych w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)