Trwa ładowanie...

Pierwsze patrole policji w Kijowie

W Kijowie pojawią się pierwsze patrole policji. Na razie będą one działać równolegle z milicją. Policjanci mają być lepiej wyposażeni oraz wyszkoleni od milicjantów.

Share
Pierwsze patrole policji w Kijowie
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d4hnfpr

Reformą kierowała była wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji Eka Zguladze, która wcześniej podobne zmiany wprowadzała u siebie w kraju.

Funkcjonariusze - oprócz lepszego przeszkolenia - mają mieć też kilkukrotnie wyższe niż zwykli milicjanci pensje. Sięgną one w przeliczeniu około 1800 złotych. Zmiany mają być receptą na korupcję.

d4hnfpr

Wśród dwóch tysięcy nowych funkcjonariuszy w Kijowie jest tylko 38 byłych milicjantów. Większość dawnych pracowników MSW nie była w stanie zdać egzaminów i testów opartych na zachodnich standardach.

Jeżeli eksperyment w Kijowie powiedzie się, niedługo podobne patrole wyjdą na ulice Lwowa i Odessy, a później także Mikołajowa oraz innych ukraińskich miast. Ukraińska milicja ma fatalną opinię w społeczeństwie i jest postrzegana, jako organ skorumpowany, w którym kupuje się stanowiska, aby później czerpać zyski z łapówek. Według sondażu Centrum Razumkowa z marca tego roku, milicji nie ufa niemal 70 pros. obywateli.

d4hnfpr

Podziel się opinią

Share
d4hnfpr
d4hnfpr
Więcej tematów