Pierwsze elektroniczne legitymacje studenckie w Trójmieście.
Siedemdziesięciu studentów Politechniki Gdańskiej - członków Parlamentu Studenckiego tej najstarszej uczelni na Pomorzu - otrzymało pierwsze w Trójmieście elektroniczne legitymacje studenckie.
10.01.2007 | aktual.: 10.01.2007 15:20
Na plastikowej legitymacji znajduje się m.in. zdjęcie studenta, nazwa uczelni, na której studiuje, numer albumu i adres zamieszkania - poinformował rzecznik prasowy uczelni, Katarzyna Żelazek. Legitymacje będą wyglądać tak samo w całej Polsce; mają kolor zielony i identyczny nadruk.
Tradycyjne, tuszowe pieczątki, wstawiane co semestr do papierowej legitymacji, zastąpione zostały pieczątkami elektronicznymi. Przed sfałszowaniem nowa legitymacja zabezpieczona jest w sposób niewidoczny dla oka, oraz w postaci widocznego hologramu.
Plastikowa karta nie pełni jedynie funkcji legitymacji studenckiej, ale też i karty bibliotecznej. Wkrótce ma być również biletem komunikacji miejskiej. W przyszłości będzie mogła być kluczem do akademika, czy laboratorium.
Wprowadzenie elektronicznej legitymacji studenckiej jest jednym z etapów informatyzacji uczelni. W środowisku uczelni Trójmiasta przyjęto jednolitą postać numerycznego identyfikatora studenta, poprzez dodanie przed numerem albumu kodu uczelni. Eliminuje to niebezpieczeństwo wystąpienia sytuacji powtarzania się tych samych identyfikatorów w różnych uczelniach.
Na przykład numery identyfikacyjne studentów Politechniki Gdańskiej będą rozpoczynać się od cyfr 5200, Uniwersytetu Gdańskiego od 5100, a Akademii Sztuk Pięknych od 5700. Takie podejście ułatwi pracę bibliotek, ponieważ identyfikować będzie studenta niezależnie od tego, z jakiej uczelnianej biblioteki będzie korzystać.
Wszyscy studenci, którzy rozpoczną naukę na Politechnice Gdańskiej w roku akademickim 2007/2008, wyposażeni zostaną już w legitymację elektroniczną. Ci, którzy są w trakcie nauki, sami będą mogli dokonać wyboru, z której legitymacji chcą korzystać.
Legitymacja elektroniczna jest tańsza od tradycyjnej. Kosztuje 17 złotych, ale łączy w sobie legitymację i kartę biblioteczną, a już wkrótce również komunikacyjną Kartę Miejską. Gdyby każdy z tych dokumentów przyszło nabyć osobno trzeba by zapłacić: 5 złotych za legitymację tradycyjną, 10 złotych za kartę biblioteczną i 10 złotych za Kartę Miejską.