Pierwsze decyzje rządu. Tusk wymienia punkt po punkcie
- Jedną z pierwszych decyzji rządu będzie przystąpienie do instytucji Prokuratury Europejskiej. Będzie audyt w ministerstwach. Będą pracowały międzyresortowe zespoły z udziałem prokuratury - zapowiedział Donald Tusk podczas piątkowej prezentacji swojego rządu.
08.12.2023 | aktual.: 08.12.2023 11:33
W piątek przed południem odbyło się spotkanie Donalda Tuska - kandydata KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na premiera - z kandydatami na ministrów w jego gabinecie. Tusk powiedział dziennikarzom, że było to "robocze spotkanie z kandydatami do przyszłego gabinetu".
Podczas wystąpienia kandydata na premiera padły między innymi zapowiedzi pierwszych decyzji, jakie podejmie nowy rząd. Lider PO zapowiedział przystąpienie do instytucji Prokuratury Europejskiej i audyty w polskich ministerstwach. Mają je przeprowadzić zespoły międzynarodowe i prokuratura.
Tusk zapewnił, że audyt w resortach jest "rzeczą naturalną". Zapowiedział również, że po zaprzysiężeniu nowego rządu, zostanie przeprowadzony przegląd kadr w poszczególnych resortach. - Wielu urzędników PiS-owskich znalazło się w urzędach państwowych, ministerstwach, instytucjach, powiem wprost: po znajomości. Działało to jak taka partyjna koteria - mówił szef PO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co obejmie audyt?
Zaplanowany audyt ma dotyczyć zarówno wydatkowania pieniędzy, jak i możliwości prawnych i politycznych zatrzymania pewnych procesów.
- Oni w niektórych resortach podpisują na 5, 7, 10 lat do przodu. Obserwujemy z narastającą złością próby zabetonowania niektórych instytucji, które są zależne od środków publicznych, tak, żeby nie można było zmieniać kadr, szefów albo blokować pieniędzy, które są wydawane kompletnie bez sensu. Mówimy o miliardach wyrzucanych bardzo często w błoto albo dla znajomych i rodzin związanych z partią rządzącą, z PiS-em - dodał Donald Tusk
Lider PO przyznał również, że nie wyklucza powołania komisji śledczej ws. sprzedaży Lotosu. Jego zdaniem w tej chwili jednak potrzebne są pilne działania, inne niż komisje śledcze. Prace podejmą zespoły interdyscyplinarne, z różnych ministerstw. - Przykro mi o tym mówić, to nie jest mój temperament, ale niestety w większości tych zespołów obecna będzie także prokuratura - powiedział szef PO.
- Zobaczycie państwo, jak my ten kamień odsuniemy, jak wiele robaczywych sytuacji tam jest - dodał kandydat na premiera. - Pracujemy z przyszłym ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem i środowiskami prawniczymi nad planem, który przywróci stan praworządności w taki sposób, aby Polska nie ucierpiała w wymiarze międzynarodowym. To będą pierwsze dni naszych rządów - zapewnił Donald Tusk .
Zmiany w polskim rządzie
Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w poniedziałek 11 grudnia przedstawi Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.
Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.
W poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera.
We wtorek 12. grudnia o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.
Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.