Trwa ładowanie...

Pierwsze dane dotyczące pedofilii w Kościele

Ze wstępnej analizy, prowadzonej przez prezesa Centrum Ochrony Dziecka księdza Adama Żaka, wynika, że za czyny seksualne z nieletnimi w okresie od 2010 do 2013 roku zostało skazanych 19 duchownych.

Share
Pierwsze dane dotyczące pedofilii w Kościele
Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d15vkx6

Jezuita wysłał ankiety do ponad 250 sądów, pytając o osoby duchowne skazane za wykorzystanie seksualne nieletnich. Z kolei według fundacji "Dzieci niczyje", z wykorzystywaniem seksualnym zetknęło się około 12 procent dzieci.

- Poznanie ilości sprawców nie wystarczy, aby poznać skalę zjawiska - twierdzi prezes fundacji Monika Sajkowska. Dodaje, że brakuje głębszych analiz, a potrzebna jest wiedza o tym, gdzie dochodzi do przestępstw i jakie dzieci padają jego ofiarą. To pozwoli poznać charakter zjawiska, a nie tylko jego skalę.

Fundacja „Dzieci niczyje” w czasie dwudniowej konferencji w Krakowie, poświęconej reagowaniu na przypadki pedofilii w Kościele, przedstawiła swoje badania na temat wykorzystywania seksualnego dzieci. Dotyczyły one także przypadków, w których nie dochodziło do kontaktu cielesnego: molestowania werbalnego, zmuszania do oglądania pornografii i aktów ekshibicjonizmu.

Badania były prowadzone wśród dzieci w wieku od 11 do 17 lat.

Konferencja na temat reagowania i zapobiegania przypadkom pedofilii ma charakter szkoleniowy. Odbywa się za zamkniętymi drzwiami w Akademii Ignatianum w Krakowie. Jej najważniejszą częścią było wczorajsze nabożeństwo pokutne, w czasie którego polscy biskupi przepraszali i prosili o przebaczenie za grzech pedofilii.

d15vkx6

Podziel się opinią

Share
d15vkx6
d15vkx6
Więcej tematów