PolskaPierwszaki z 63% szkół zaczną naukę j. angielskiego

Pierwszaki z 63% szkół zaczną naukę j. angielskiego

Uczniowie klas pierwszych z blisko 63%
szkół podstawowych rozpoczną naukę języka angielskiego
w nowym roku szkolnym 2006-2007 r. - podało Ministerstwo
Edukacji Narodowej (MEN). Taką deklarację złożyło ponad 9 tys.
szkół podstawowych.

25.07.2006 | aktual.: 25.07.2006 19:00

W Polsce nauka języków obcych zaczyna się obowiązkowo w czwartej klasie szkoły podstawowej. Resort edukacji chce to zmienić; zgodnie z planami ministerstwa, od 2008 roku nauka angielskiego w pierwszych klasach szkoły podstawowej ma być obowiązkowa, a od czwartej klasy dzieci mają rozpoczynać naukę drugiego języka obcego.

Wśród krajów Unii Europejskiej Polska należy do państw, w których obowiązkowa nauka języków obcych zaczyna się w szkołach publicznych najpóźniej, bo w wieku 10 lat. W innych państwach, np. w Finlandii, Szwecji czy Estonii, dzieci zaczynają naukę języków obcych w wieku 7 lat, a w Niemczech i Francji w wieku 8 lat.

Jak podało MEN na swojej stronie internetowej, najwyższy odsetek szkół podstawowych, które złożyły deklaracje o planowanym objęciu pierwszoklasistów nauką j.angielskiego, jest w woj. podkarpackim (81,6%), śląskim (80%) i małopolskim (75,6%); najniższy - w woj. lubuskim (31,7%), zachodniopomorskim (33,5%).

Według informacji resortu, w ramach programu wczesnej nauki języka angielskiego w szkołach, które złożyły deklaracje, pierwszoklasiści będą mieć od września br. dwie lekcje tego języka tygodniowo. Zajęcia poprowadzą nauczyciele kształcenia zintegrowanego, którzy są przygotowani do nauki języka angielskiego lub inni nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Środki na realizację programu (w wysokości 22 mln zł) zostały zagwarantowane w rezerwie budżetu państwa; zostaną one przekazane samorządom terytorialnego w formie dotacji celowych.

Z raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN) na temat powszechności nauczania języków obcych w roku szkolnym 2005- 2006, wynika, że językiem obcym, którego najczęściej uczą się polscy uczniowie jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach, jest właśnie język angielski; uczy się go 65,9% ogółu uczniów.

Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - uczy się go 33,6% uczniów. Kolejne miejsca zajmują rosyjski (6,1%), francuski (3,3%), łacina (0,6%), hiszpański (0,3%), włoski (0,2%).

Takie uszeregowanie języków obcych w szkołach w skali kraju utrzymuje się od kilku lat. Różnice występują jednak w poszczególnych województwach.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)