PolskaPierwsza taka moneta z myślą o 1,8 mln Polaków

Pierwsza taka moneta z myślą o 1,8 mln Polaków

Monety dwu- i dziesięciozłotowe z nominałem zapisanym w alfabecie Braille'a wprowadzi do obiegu Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób niepełnosprawnych z powodu uszkodzeń i chorób narządu wzroku.

Główny motyw awersu oksydowanej srebrnej dziesięciozłotówki to wybita alfabetem Braille`a wartość monety, czyli "10 złotych". Rewers dziesięciozłotówki przedstawia dwie postacie, z których jedna trzyma w ręku laskę osoby niewidomej. To pierwsza tego typu moneta w Polsce.

Monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem Ewa Tyc-Karpińska. Moneta srebrna została wybita w 50 tys. egzemplarzy, natomiast nakład dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold to 800 tys. sztuk. Od 14 października monety dwuzłotowe można będzie otrzymać po cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Bank centralny przygotował także pierwszy w Polsce słownik pojęć ekonomicznych dla osób głuchoniemych, w którym wiele pojęć z dziedziny współczesnej ekonomii i finansów po raz pierwszy zostanie wprowadzone do języka migowego.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi założyła w 1911 roku w Warszawie hrabianka Róża Czacka. Towarzystwo od 1921 roku prowadzi zakład w Laskach nieprzerwanie od 1921 roku, wykształciło do tej pory ponad 2 tys. niewidomych i słabo widzących osób. Poza placówką w Laskach, filie ośrodka szkolno-wychowawczego znajdują się w Rabce-Zdroju (szkoła podstawowa dla dzieci niewidomych z lekkim upośledzeniem umysłowym) oraz w Gdańsku-Sobieszewie (dział wspomagania rozwoju dziecka niewidomego).

Źródło artykułu:PAP
niewidomipolskanbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)