Trwa ładowanie...
bułgaria
15-11-2009 19:05

Pierwsza kobieta na czele bułgarskiej stolicy

Po raz pierwszy kobieta stanie na czele stolicy bułgarskiej. Niedzielne wybory mera Sofii wygrała kandydatka rządzącej centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) 47-letnia Jordanka Fandakowa.

Share
Pierwsza kobieta na czele bułgarskiej stolicyŹródło: AFP, fot: NIKOLAY DOYCHINOV
dr2kqnv

Według sondaży powyborczych (tzw. exit polls), dotychczasowa minister oświaty i nauki otrzymała 65-67% głosów. Socjolodzy uważają, że ostateczne wyniki mogą się w nieznacznym stopniu różnić od sondażowych, lecz nie zmienią faktu zwycięstwa Fandakowej.

Kandydatkę GERB poparły dwie partie tradycyjnej centroprawicy: Związek Sił Demokratycznych oraz Demokraci na rzecz Silnej Bułgarii, a także nacjonalistyczna Ataka. Te trzy formacje nie miały własnych kandydatów, a centroprawica ma silną pozycję w Sofii.

Drugie miejsce z 24-26% zajął kandydat lewicy Georgi Kadijew - ekonomista, radny, były wiceminister finansów. Opozycyjna Lewica oceniła te wyniki jako dobre na tle lipcowej porażki w wyborach parlamentarnych.

dr2kqnv

Frekwencja była niska. Do urn poszło około 25% uprawnionych do głosowania. Kandydatów było 18. Trzecie miejsce z 4 procentami głosów zajął znany sofijski architekt Paweł Popow, który kandydował z ramienia małej parlamentarnej partii Porządek, Prawo i Sprawiedliwość.

Jordanka Fandakowa jest długoletnią nauczycielką języka rosyjskiego i dyrektorką jednej z sofijskich szkół. W ostatnich latach była wicemerem. W lipcu weszła do parlamentu z listy partii GERB, po kilku tygodniach zajęła stanowisko ministra oświaty i nauki.

dr2kqnv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr2kqnv
dr2kqnv
Więcej tematów