Trwa ładowanie...
d1zga4e
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pierwsi imigranci przekroczyli granicę z Chorwacją

Około 150 przybyłych z Serbii migrantów przekroczyło granicę z Chorwacją - potwierdził szef rządu w Zagrzebiu Zoran Milanović. Dodał, że Chorwacja jest gotowa przyjąć ich lub skierować do krajów, które są ich celem - Niemiec lub państw skandynawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Migranci na granicy serbsko-węgierskiej
Migranci na granicy serbsko-węgierskiej (PAP/EPA, Fot: Balazs Mohai)
d1zga4e

- Będą mogli przejść przez Chorwację i pomożemy im, jesteśmy przygotowani na tę możliwość - powiedział Milanović w parlamencie.

Wcześniej informowano, że ludzie, którzy przekroczyli granicę, są rejestrowani i zostaną przewiezieni do ośrodków przyjmowania uchodźców w pobliżu Zagrzebia.

W środę wczesnym rankiem, jak relacjonowały agencje prasowe, pierwszy autobus z migrantami, którzy dotarli wcześniej do Serbii przyjechał do miasta Szid w pobliżu granicy serbsko-chorwackiej. Reuters poinformował o około 100 osobach zmierzających pieszo w kierunku granicy.

d1zga4e

Do Szidu skierowano co najmniej 10 autobusów. Większość migrantów, którzy nad ranem dotarli na dworzec w Szidzie to Syryjczycy i Afgańczycy; w grupie są kobiety i mężczyźni w każdym wieku, a także dzieci - podała AFP. Jechali autobusem całą noc z Preszewa, znad granicy serbsko-macedońskiej.

Cytowany przez AFP 35-letni Amadou z Mauretanii powiedział: - Słyszeliśmy, że wjazd na Węgry jest zamknięty, policja powiedziała nam, że mamy przyjechać tutaj. Tak jak inni migranci, którzy przybyli w tym czasie, Amadou nie słyszał wcześniej o Chorwacji i nie wiedział, że kraj ten należy do Unii Europejskiej - odnotowuje francuska agencja.

- Chcemy pójść gdziekolwiek, gdzie jest pokój - powiedział 35-latek. Inny z mężczyzn mówił, że chce dostać się do Francji. Z kolei 20-letni Mohammed Kadir z Pakistanu podkreślał, że zależy mu na pracy. - Tam skąd pochodzę nie ma pieniędzy, jedzenia, prądu. Jestem tutaj, by zarobić pieniądze dla moich braci i sióstr - powiedział.

Autobusy z Preszewa dotychczas przewoziły ludzi w kierunku Węgier, jednak teraz pojawiła się na nich tablica z nazwą nowego miejsca docelowego - "Szid". Jeśli imigranci, zdeterminowani, by przedostać się do Niemiec, zdołają wjechać do Chorwacji, ich droga na północ Europy będzie prowadzić dalej przez Słowenię.

d1zga4e

Jednocześnie pozostające w Serbii setki uchodźców i imigrantów wciąż mają nadzieję na ponowne otworzenie granicy z Węgrami. W Belgradzie większość uchodźców, z którymi rozmawiała AFP, wolała czekać na ponowne otwarcie granicy serbsko-węgierskiej niż szukać nowych tras. Cytowana przez agencję 15-letnia Alisina z Afganistanu obawia się, że - jak mówią pogłoski - podczas podróży przez Chorwację i Słowenię w tym ostatnim kraju policja zatrzyma uchodźców i zawróci ich do Serbii, a stamtąd zostaną odesłani do Afganistanu.

W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez migrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.

O północy z poniedziałku na wtorek weszły w życie na Węgrzech nowe przepisy, które przewidują m.in. do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów