Pierścieniowe zaćmienie słońca. Gdzie zobaczyć? Czy będzie widoczne w Polsce?
Pierścieniowe zaćmienie słońca będzie miało miejsce w niedzielę 21 czerwca. To rzadkie zjawisko astronomiczne będzie można zobaczyć w Polsce.
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Co to jest?
Według ustaleń astronomów, 21 czerwca będzie miało miejsce pierścieniowe zaćmienie słońca. To moment, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Nazwa "pierścieniowe zaćmienie słońca" pochodzi od wywoływanego efektu, który przez astronomów został nazwany "pierścieniem ognia".
Pierścieniowe zaćmienie powstaje wtedy, gdy w chwili zjawiska tarcza Księżyca jest nieco mniejsza od tarczy Słońca. Wtedy na niebie tworzy się świetlista obręcz. Zjawisko inaczej zwane jest także obrączkowym zaćmieniem słońca.
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?
Jak czytamy na Facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach", szczątkowe zaćmienie częściowe - wręcz zaćmienie brzegowe - będą mogli zobaczyć wyłącznie obserwatorzy w Bieszczadach. W pasie zaćmienia znajdują się miejscowości: Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawa Niżna, Smolnik, Lutowiska, Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Cień Księżyca wedrze się na zaledwie ok. 35 km wgłąb terytorium Polski.
"Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa tam zaledwie... 13 minut 06 sekund" - dodaje profil "Z głową w gwiazdach".
Zaćmienie słońca najbardziej widoczne będzie w środkowej Afryce, w rejonie Konga, Sudanu, Etiopii i Erytrei. Obserwatorzy będą mogli je oglądać na półwyspie Arabskim, na pograniczy Pakistanu z Indiami, w Himalajach, południowej części Chin i w Tajwanie.
Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl