Trwa ładowanie...

Rosjanie werbują w Polsce. Niepokojące doniesienia

Rosyjski wywiad werbuje w Polsce. Współpracę podejmują głównie młodzi ludzie, którzy liczą na łatwy i szybki zarobek - pisze "Wall Street Journal". Rosjanie powierzają im głównie łatwe, ale szkodliwe zadania.

Lotnisko w Rzeszowie jest jednym z kluczowych miejsc w kontekście dostaw dla UkrainyLotnisko w Rzeszowie jest jednym z kluczowych miejsc w kontekście dostaw dla UkrainyŹródło: GETTY, fot: NurPhoto
d2dqijq
d2dqijq

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" opisuje historię 22-letniego Maksyma L. z Ukrainy, który przybył do Polski pod koniec 2021 r. Początkowo mężczyzna pracował jako kasjer, lecz nie był zadowolony ze swoich zarobków i statusu materialnego. Wkrótce zaczął szukać innych źródeł dochodu.

Na Telegramie napisał do niego "Andrzej", który za malowanie graffiti z napisem "Stop NATO" zaproponował mu siedem dolarów za każdy. Tak zaczęła się współpraca z rosyjskim wywiadem.

d2dqijq

Następnie Maksym dostał za zadanie podłożenie ognia w jednej z ukraińskich firm transportowych w Białej Podlaskiej. 22-latek jednak nie wykonał zadania. Posmarował płot węglem drzewnym, aby wyglądał na zniszczony przez pożar, zrobił zdjęcia na dowód przeprowadzenia akcji i wysłał je zleceniodawcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ilu "Szmydtów" jest w Polsce? Były oficer wywiadu reaguje śmiechem

Na tym jednak współpraca się nie skończyła. "Andrzej" skontaktował Maksyma z 19-letnim Artemem z Chersonia, który miał za zadanie monitorować ruch kolejowy w pobliżu Rzeszowa. Artem miał za zadanie ustawić kamery wzdłuż linii kolejowych, którymi transportowana jest zachodnia pomoc wojskowa do Ukrainy.

d2dqijq

Kilka tygodni później Maksym został aresztowany. Razem z nim wpadło kolejnych 15 osób. 22-letni Ukrainiec jest traktowany jako lider grupy. Jak sam przyznał w trakcie działań operacyjnych, podejrzewał, że działa na rzecz Rosjan, jednak pieniądze pozwoliły mu ignorować wszelkie wątpliwości.

Jak podaje "WSJ", "Andrzej" - będący przykrywką rosyjskiej jednostki wywiadu - rekrutował od końca 2022 r. Wśród osób, które podjęły współprace był także 23-letni Ołeksij, który miał za zadanie zrobić zdjęcia bazy oraz akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

d2dqijq

"Totalna wojna hybrydowa"

Rosjanie - m.in. dzięki informacjom pozyskanym w Polsce - są w stanie śledzić zachodnie transporty do Ukrainy i znajdować punkty, do których docierają. Te z kolei są następnie atakowane przy użyciu środków napadu powietrznego.

Historia Maksyma to przykład, jak Rosja rekrutuje, zmarginalizowanych ludzi, często migrantów i głównie mężczyzn, do podejmowania stosunkowo prostych, ale szkodliwych dla państw aktów szpiegostwa i sabotażu w całej Europie.

d2dqijq

- Mamy obecnie do czynienia z kombinacją kryzysów, przemian technologicznych i społecznych o niespotykanej dotąd złożoności - ostrzegał zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Rumuński polityk jest przekonany, że Moskwa "rozpętała totalną wojnę hybrydową".

Źródło: "The Wall Street Journal"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dqijq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2dqijq
Więcej tematów