Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego
Około. 500 osób przybyło
na Jasną Górę z 9. Ogólnopolską Pielgrzymką Represjonowanych
Stanu Wojennego.
W południe w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. odprawionej przez o. Józefa Płatka, byłego generała Zakonu Paulinów. Wasza obecność jest potwierdzeniem jak wielką wartością dla narodu jest przede wszystkim wolność - mówił do pielgrzymów o. Płatek.
Byli represjonowani przekazali dla Jasnej Góry trzy historyczne srebrne monety rosyjskie z lat 1782-1815 jako wotum wdzięczności za "otrzymany dar wolności Ojczyzny po latach zniewolenia i doznanych represji wielu milionów oddanych Polaków".
Wyrazem pamięci i hołdu było złożenie przez represjonowanych biało-czerwonej wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą "Solidarności" zawieszoną w kaplicy. Po mszy św. pielgrzymi spotkali się w Kaplicy Różańcowej.
Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Częstochowie.
Za każdym razem, kiedy spotykamy się tutaj chcemy, żeby dotarło do naszej władzy, że to dzięki tym, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę, dzisiaj jest ona niepodległa - powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Anna Rakocz. Chcemy, żeby się tym ludziom lepiej żyło, a są wśród nas tacy, którzy nie mają nawet na chleb. Jednak przyjeżdżają i chcą być tutaj z nami. My staramy się tym ludziom pomagać, ale jest to kropla w morzu potrzeb, a myślę, że to powinno należeć do naszej władzy.