Pielęgniarki z Suwałk złagodziły strajk
Strajkujące z powodów płacowych pielęgniarki
ze szpitala wojewódzkiego w Suwałkach (Podlaskie) postanowiły czasowo złagodzić strajk. Do 6 listopada będą jedynie na dwie godziny dziennie odchodziły od łóżek pacjentów.
Taką decyzję podjęły po spotkaniu z marszałkiem województwa podlaskiego. Delegacja pielęgniarek uczestniczących w tych rozmowach spotkała się z innymi protestującymi i zadecydowano czasowo złagodzić protest.
Według zapowiedzi władz samorządowych województwa oraz dyrekcji szpitala do 6 listopada placówka powinna już znać swój kontrakt z NFZ na przyszły rok. Pielęgniarki zgodziły się, że dopiero wówczas będzie można rozmawiać o podwyżkach.
Pielęgniarki podpisały w tej sprawie porozumienie z dyrekcją szpitala. Do 6 listopada pielęgniarki mają protestować jedynie przez 2 godziny dziennie, od 8 do 10, odchodząc od łóżek pacjentów.
Postanowiłyśmy, że damy szansę władzom, złagodzenie formy protestu to ukłon z naszej strony - powiedziała przedstawicielka komitetu protestacyjnego Małgorzata Mackiewicz.
Dyrekcja zobowiązała się, że w związku ze strajkiem w godzinach 7-10 nie będą odbywać się planowane operacje i zabiegi, poza sytuacjami ratowania życia. Pielęgniarkom za czas strajku ma nie być potrącane wynagrodzenie.
Pielęgniarki i położne ze szpitala wojewódzkiego w Suwałkach strajkują od ubiegłej środy, na kilka godzin odchodząc od łóżek pacjentów. W strajku uczestniczy w sumie ok. 400 pielęgniarek i położnych - ponad 80% wszystkich zatrudnionych w suwalskim szpitalu.
Pielęgniarki z Suwałk chcą podwyżki płacy o minimum 500 zł brutto od 1 października. Według nich pieniądze mogłyby być wypłacane od nowego roku.
Po lekarzach, pielęgniarki to druga grupa zawodowa strajkująca w szpitalu w Suwałkach. Pod koniec czerwca wypowiedzenia z pracy złożyło ponad stu lekarzy.
Pod koniec września miała nawet rozpocząć się ewakuacja chorych do innych szpitali, ale 29 września lekarze porozumieli się z dyrekcją. Lekarze zgodzili się na 800 zł podwyżki płacy od 1 września.
Szpital Wojewódzki w Suwałkach jest jednym z trzech największych w województwie podlaskim, obok szpitali w Białymstoku i Łomży.
Oprócz mieszkańców powiatów: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego z placówki korzystają także mieszkańcy wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.