Pielęgniarki i położne protestowały przed Sejmem
Pielęgniarki i położne protestowały przed gmachem Sejmu przeciw możliwości wprowadzenia w szpitalach pracy na postawie umów cywilno-prawnych, czyli tzw. kontraktów.
Takie rozwiązanie zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Pielęgniarka, by zarobić jak najwięcej, tego typu umowy podpisze w kilku szpitalach. I tak po 12-godzinnym dyżurze pójdzie na kolejny dyżur. Będzie pracować bardzo zmęczona, co zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy pracy. Obawiamy się fali procesów sądowych - tłumaczyła przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Dorota Gardias.
Według niej, pielęgniarki i położne nie sprzeciwiają się natomiast zatrudnianiu na podstawie kontraktów, np. w przychodniach.
W tym samym czasie, gdy trwał protest, w Sejmie odbywało się posiedzenie komisji zdrowia. Powołano na nim podkomisję, która zajmie się projektem nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zgłoszonego przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę. Umożliwia on pracę pielęgniarkom w szpitalach na kontraktach, czego zakazuje ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2006 r.
Wszystkie żale i pretensje proszę kierować do mnie - podkreślił na posiedzeniu komisji Religa. Wyjaśnił, że jest za podtrzymaniem możliwości zatrudnienia pielęgniarek i położnych na kontraktach, bo inaczej część z nich straciłaby pracę, a ponadto zapis zakazujący pracy na kontraktach jest - według RPO - niekonstytucyjny.
"Religa musi odejść!", "Religa na emeryturę!", "Precz z Religą", "Minister wszedł między wrony i zaczął krakać, jak one. Zapomniał jak wygląda prawdziwa praca w szpitalu!" - skandowała ponad 100- osobowa grupa pielęgniarek i położnych zebrana pod Sejmem.
Protestujące zapowiedziały, że jeśli środowy protest nie odniesie skutku, zorganizują kolejne manifestacje.
Zapis o zakazie zatrudniania na tzw. kontrakty pielęgniarek i położnych Sejm przyjął w lipcu br. Jego wnioskodawcami były Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu były pielęgniarki pracujące na kontraktach.
Przeciw zakazowi protestował rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll. Skierował on sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który zajmie się nią 15 grudnia.
Rząd, nie czekając na orzeczenie TK, 22 listopada przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, w którym uchyla się wprowadzony w poprzedniej nowelizacji i mający obowiązywać od 2006 r. zakaz wykonywania praktyk pielęgniarek i położnych w ZOZ-ach na podstawie kontaktów.