Pielęgniarka pomaga nastolatkom, kupując im seksgadżety
Pielęgniarka Stephanie Courts wpadła na niezwykły pomysł, jak pomagać niepełnosprawnym nastolatkom mającym problemy z zaspokajaniem swoich potrzeb seksualnych. Uważa, że należy stworzyć specjalny przewodnik dla sióstr pracujących z chorymi dziećmi i młodzieżą, który zawierałby wskazówki postępowania w tej delikatnej materii. Sama pomogła swojemu ciężko choremu 15-letniemu pacjentowi rozwiązać jego seksualne problemy, kupując mu... sztuczną waginę - podaje "The Independent".
01.10.2008 | aktual.: 01.10.2008 14:14
Stephanie Courts podczas konferencji dla pielęgniarek pracujących z młodzieżą w Royal College of Nursing w Cheltenham zwróciła uwagę, jak wielkim problemem jest brak wytycznych, jak postępować z młodymi niepełnosprawnymi osobami, które nie radzą sobie ze swoimi potrzebami ze sfery intymnej. Często rodzi to u nich frustracje i wpływa na komfort ich życia.
Pielęgniarka sama potrzebowała takich wskazówek, gdy opiekowała się swoim 15-letnim ciężko chorym pacjentem. Zauważyła wówczas, jak ciężko chłopak znosi fakt, iż nie jest on w stanie zaspokoić swoich rodzących się naturalnie potrzeb seksualnych. Wówczas Courts postanowiła kupić chłopakowi sztuczna waginę, dzięki której mógł uwolnic się od swoich frustracji. Wówczas też wraz z innymi pielęgniarkami ułożyły instrukcję postępowania z nastoletnimi pacjentami i ich seksualnymi problemami. Podczas jej układania korzystały ze zdania i pomocy niepełnosprawnego 15-latka i jego rodziców. Jak twierdzi Courts, starały się profesjonalnie podejść do tej dość delikatnej i dla wielu osób bardzo wstydliwej sprawy. W ten sposób powstał poradnik zdrowia seksualnego dla osób zajmujących się młodymi osobami, które znajdą się w podobnej sytuacji.
Uważam, że takie wskazówki powinny być opracowane przez instytucje zajmujące się zdrowiem seksualnym, jednak po bezowocnej walce, którą stoczyłam, by uzyskać jakąkolwiek pomoc dla mojego pacjenta, stwierdziłam, że jeśli same się tym nie zajmiemy, nikt nam nie pomoże. A problem jest naprawę poważny - mówi Courts.
Wcześniej, personel hospicjum Helen & Douglas House Hospice w w Oxfordzie niejednokrotnie był proszony przez pacjentów, by pomogli im znaleźć prostytutkę. Jeden z młodych pacjentów cierpiących na nieuleczalną chorobę mięśni opowiadał, że długo nie mógł się pogodzić z myślą, że nigdy nie będzie w stanie uprawiać seksu.
Teraz podanie o wytyczenie krajowych wskazówek dotyczących postępowania z niepełnosprawnymi nastolatkami borykającymi się z problemami seksualnymi zostało złożone przed komisję etyki, która przed podjęciem decyzji w sprawie jej legalności, skonsultuje się w tej sprawie z prawnikami.