Piękno japońskiej prowincji na wystawie fotografii w Warszawie
Wystawa fotografii prezentująca piękno
japońskiej prowincji jest prezentowana w Warszawie.
Składają się na nią nostalgiczne zdjęcia młodej japońskiej
artystki Eliny Yamasaki, zajmującej się reportażem, jak również
fotografią artystyczną i użytkową.
14.12.2006 | aktual.: 15.12.2006 08:04
Zdjęcia pokazywane na wystawie pochodzą z albumu pt.: "Tada ima. Okaeri" ("Jestem. Witaj w domu"), który ukazał się nakładem wydawnictwa Shogakukan w listopadzie 2006 roku. Są fotograficznym zapisem podróży do małej wioski w prefekturze Kumamoto na wyspie Kiusiu, podróży określanej przez artystkę jako "powrót do domu".
Na fotografiach uchwycone są miejsca, których już niewiele zostało w nowoczesnej Japonii i które każdemu Japończykowi kojarzą się z rodzinnymi stronami, rodzinnym domem - mała wiejska stacja kolejowa wśród wzgórz, jesienne żniwa i "spalone słońcem twarze ludzi pracujących w polu", małe domki przycupnięte nad brzegiem rzeki, wnętrza tradycyjnego japońskiego domu, "niepozorne psy, jakich nie zobaczysz w dużym mieście".
Jak wspominała Elena Yamasaki, do zrobienia tego cyklu zdjęć zainspirowała ją przyjaciółka, która opowiadała jej o swoich rodzinnych stronach i w końcu namówiła na wspólną wyprawę.
Każdemu z nas potrzebne jest miejsce, do którego możemy wrócić i gdzie ktoś bliski przywita nas słowem okaeri, witaj w domu - wyjaśniła artystka. Poszukiwałam takiego miejsca i już je mam - dodała. Jej zdaniem, to miejsce drogie naszemu sercu, do którego się wraca, niekoniecznie musi być tam, gdzie się urodziliśmy i wychowaliśmy. Możemy je znaleźć "w naszej zwykłej codzienności czy podczas podróży".
Elina Yamasaki urodziła się w Kobe (prefektura Hyogo). W 1995 roku zamieszkała na trzy lata w Paryżu i w tym czasie odwiedziła 30 krajów, m.in. Hiszpanię, Maroko, Portugalię, Ukrainę, Izrael, Jordanię, i wiele innych. Z każdej podróży przywozi bogaty zbiór fotografii.
Artystka wspomniała, że Polskę odwiedza już po raz drugi. Osiem lat temu odwiedziłam Kraków i Warszawę, oczywiście z aparatem fotograficznym w ręku - powiedziała. Jak przyznała, Polska należy do grupy tych krajów, które wywarły na niej największe wrażenie, zapamiętała piękne krajobrazy i miejsca, życzliwych ludzi.
Wystawę prezentowaną w galerii Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie można oglądać do 20 lutego 2007 roku. Zorganizowano ją w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia wznowienia stosunków polsko-japońskich.